Yasa değişikliği odaklı dijital aktivizm: Change.orgkampanyalarının sivil itaatsizlik teorisi ile analizi
Digital activism focused on legislative change: An analysis of change.org campaigns through the lens of civil disobedience theory
  1. Tez No: 1005646
  2. Yazar: ZİNET GÜÇLÜ ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BOZKANAT CERGİBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dijital aktivizm ile sivil itaatsizlik arasındaki teorik ilişkiyi, Change.org platformundaki kampanyalar üzerinden Türkiye bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özellikle Hannah Arendt ve John Rawls'un sivil itaatsizlik kuramlarını merkeze alarak, dijital aktivizmin sivil itaatsizlik teorisiyle hangi noktalarda kesiştiğini ve ayrıştığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, karma yöntem tasarımı ile yürütülmüş; Change.org Türkiye'de“kanun”ve“yasa”anahtar kelimeleriyle taranan 592 kampanya nicel, bu evrenden maksimum çeşitlilik örneklemesiyle seçilen 118 kampanya ise Arendt ve Rawls'un kuramsal unsurları çerçevesinde teorik nitel içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, kampanyaların ağırlıklı olarak hayvan hakları ve meslek/emeklilik sorunlarına odaklandığını, büyük çoğunluğunun bireysel kullanıcılar tarafından başlatıldığını, ancak somut başarı oranının oldukça düşük kaldığını göstermiştir. Nitel analiz ise, kampanya metinlerinin şiddetsizlik/barışçıllık, kamusallık ve şeffaflık, kolektif eylem ve ortak adalet anlayışına/kamu vicdanına çağrı gibi sivil itaatsizliğin temel unsurlarını güçlü bir şekilde kesiştiği ve yapısal değişimi/siyasi amacı hedeflediğini ortaya koymuştur. Ancak, bu dijital eylemlerin yasal çerçeveye tamamen uyumlu olması ve yasa karşıtı eylem/sonuçları kabul unsurunu taşımaması nedeniyle klasik sivil itaatsizlikten farklı olarak konumlandığı sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, geleneksel sivil itaatsizlik teorisinin dijital çağda dönüşüme uğradığı ihtimalinden yola çıkarak yeni kavramsallaştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the theoretical relationship between digital activism and civil disobedience within the Turkish context through campaigns on the Change.org platform. The study focuses particularly on the theories of civil disobedience developed by Hannah Arendt and John Rawls, aiming to explore the points where digital activism intersects with and diverges from civil disobedience theory. The research was conducted using a mixed-methods design; 592 campaigns were quantitatively analysed using the keywords“kanun”and“yasa”on Change.org Turkey, while 118 campaigns selected from this universe using maximum diversity sampling were subjected to theoretical qualitative content analysis within the framework of Arendt and Rawls' theoretical elements. The findings show that the campaigns focused predominantly on animal rights and occupational/retirement issues, that the vast majority were initiated by individual users, but that the concrete success rate remained quite low. Qualitative analysis revealed that the campaign texts strongly intersected fundamental elements of civil disobedience, such as nonviolence/peacefulness, publicness and transparency, collective action, and a call for shared justice/public conscience, and aimed at structural change/political objectives. However, it was concluded that these digital actions are positioned differently from classical civil disobedience because they are fully compliant with the legal framework and do not carry the element of accepting law-breaking actions/consequences. These findings suggest that new conceptualizations are needed, based on the possibility that traditional civil disobedience theory has transformed in the digital age.