Video oyunları için gerçek zamanlı yordamsal müzik tasarımı: LibPd ve Unity örneği
Real-time procedural music design for video games: LibPd and Unity example
  1. Tez No: 1005666
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKHAN ALTINDİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA EDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Müzik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Pure Data tabanlı bir üretken müzik çekirdeği tasarlamayı ve bu çekirdeği libPd aracılığıyla Unity oyun motoruna entegre ederek, oyun bağlamında gerçek zamanlı yordamsal müzik üretimi için kullanmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Pure Data içerisinde iki katmanlı (kontrol ve sentez) bir mimari kurgulanmış; müzikal zamanlama, duygusal mod yönetimi ve armonik ilerleyiş clock engine, mood_manager ve chord_manager gibi modüller üzerinden soyutlanmış; drum_engine, bass_engine, pad_engine, piano_engine ve melody_engine gibi sentez motorları kullanılarak tamamen gerçek zamanlı ve döngü tabanlı olmayan (non-loop-based) bir ses üretim altyapısı kurulmuştur. Unity tarafında tanımlanan mekânsal bölgeler, dinamik tehdit ve yoğunluk parametreleri libPd aracılığıyla Pure Data yamalarına (patch) iletilmiş; böylece oyun içi duygusal durumlar ile Pure Data'da çalışan yordamsal müzik mantığı arasında kesintisiz bir veri akışı sağlanmıştır. Araştırma uygulama temelli bir çerçeve içinde yapılandırılmış olup, geliştirilen Pure Data–Unity sisteminin kullanıcı deneyimi açısından nasıl algılandığını incelemek amacıyla, 6 katılımcı ile gerçekleştirilen oyun oturumlarının ardından yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler tematik analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, Pure Data tabanlı üretken müzik mimarisinin oyun atmosferini güçlendirdiğini, müzikal çeşitlilik yoluyla tekrar hissini azalttığını ve oyuncu eylemleri ile müzik arasında algısal bir bağ kurarak sarmalanma (immersion) hissini desteklediğini göstermektedir. Katılımcılar tasarımın sunduğu çeşitliliği genel olarak olumlu değerlendirirken, belirli anlarda Pure Data tarafındaki rastgele davranışların belirginleşerek dikkat dağıtıcı olabildiğini de belirtmişlerdir. Bu çalışma, libPd üzerinden gerçek zamanlı veri alışverişine dayalı modüler bir mimari önererek, Pure Data'yı oyun motoruna göre nispeten bağımsız ancak sıkı biçimde bağlı (tightly coupled) bir üretken çekirdek olarak konumlandırması ve bu mimarinin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkilerini nitel olarak ortaya koymasıyla literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to design a Pure Data-based generative music core and integrate this core with the Unity game engine via libPd to utilize it for real-time procedural music generation within a game context. In this study, a two-layer architecture (control and synthesis) was constructed within Pure Data; musical timing, emotional mood management, and harmonic progression were abstracted through modules such as clock_engine, mood_manager, and chord_manager; and a completely real-time, non-loop-based sound generation infrastructure was established using synthesis engines such as drum_engine, bass_engine, pad_engine, piano_engine, and melody_engine. Spatial zones, dynamic threat, and intensity parameters defined on the Unity side were transmitted to Pure Data patches via libPd; thus, a seamless data flow was ensured between in-game emotional states and the procedural music logic operating in Pure Data. The research was structured within a practice-based framework, and semi-structured interviews were conducted following game sessions held with 6 participants to examine how the developed Pure Data–Unity system was perceived in terms of user experience. The data were evaluated using thematic analysis. The findings indicate that the Pure Data-based generative music architecture enhances the game atmosphere, reduces the sense of repetition through musical variety, and supports the sense of immersion by establishing a perceived connection between player actions and the music. While participants generally evaluated the variety offered by the system positively, they also noted that at certain moments, random behaviors on the Pure Data side became prominent and could be distracting. This study contributes to the literature by proposing a modular architecture based on real-time data exchange via libPd, positioning Pure Data as a relatively independent yet tightly coupled generative core to the game engine, and by qualitatively revealing the effects of this architecture on user experience.