Reading the neighbourhood through spatial, temporal and social walking practices of elderly residents in Küçükesat
Küçükesat mahallesindeki 65 yaş ve üzeri bireylerin mekansal, zamansal ve sosyal yürüme pratikleri üzerinden mahallenin okuması
- Tez No: 1005683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Kentte yürüyüş davranışlarına yönelik mevcut çalışmalar, yapılı çevre, sosyal yaşam ve şehrin temposunu içeren çeşitli etkenlerin, kentsel alanda özellikle yaşlı bireylerin yürüyüş alışkanlıklarını etkilediğini göstermektedir. Mevcut literatürün ışığında bu çalışma, yürüyüşü sadece hedef noktasına ulaşmak için bir araç olarak değil, aynı zamanda mekansal, zamansal ve sosyal bir deneyim olarak ele almaktadır. Yerleşik şehir planlama yaklaşımlarında panoptik bakış açısının benimsenmesinden farklı olarak, bu çalışmada, bir grup 65 yaş üstü bireyin günlük yürüyüşlerinde karşılaştıkları zorluklar ve geliştirdikleri taktikler aracılığıyla mekan okuması amaçlanmaktadır. Ankara'nın merkezi mahallelerinden biri olan Küçükesat mahallesi, civarındaki canlı ticari ve sosyal hayat, yerleşim alanları ve yaşlı nüfusun görece yoğunluğu ile öne çıkmaktadır. Bu özellikleri ise Küçükesat Mahallesi'ni bu çalışma için uygun bir saha alanı haline getirmektedir. Küçükesat Mahallesi'nde yaşayan 13 katılımcının yürüme pratikleri, Michel de Certeau'nun gündelik yaşam yaklaşımı ve bu yaklaşım çerçevesinde geliştirdiği kavram setleri üzerinden analiz edilmiştir. Örneğin de Certeau'nun şehrin topografisini dil sistemi ve yürüme eylemini şehirdeki yayalara özgü sözcelem ile bağdaştıran analojisi, katılımcıların seçtiği rotaları şehrin metni gibi okunmasına olanak sağlamaktadır. Gündelik yaşam içerisinde katılımcıların geliştirdikleri taktikler mekansal ve zamansal boyutlarda incelenmiş, yürüme eyleminin sosyal boyutu ile mahallenin mekansal özellikleri arasındaki ilişki anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Henri Lefebvre'in ritim analiz kavramı üzerinden katılımcıların kendi ritimleri ile şehrin ritmi arasındaki ilişki de analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların kent deneyiminin ve yürüyüş pratiklerinin mevcut yaya altyapısı, toplu taşıma ağı, şehrin ritmi ve sosyal dokusu ile ilişkili olarak nasıl şekillendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current literature on walking behaviours of elderly residents suggests that several factors related to built environment, social life and city's rhythm affects walking practices of elderly residents in an urban space. In light of this, the thesis focuses on walking not only as a tool to reach target destination but also as a spatial, temporal and social practice. Differing from the stationary urban planning approaches which adopt a bird's eye view in planning, the study aims to analyse walking practices of a group of elderly residents in the street level through their tactics in response to spatial and temporal challenges. As one of the central neighbourhoods of Ankara, Küçükesat is characterized with vibrant commercial and residential area and high population of elderly residents which make this space a convenient field area. In this fast paced and central neighbourhood, tactics of participants to negotiate their everyday practices are analysed through everyday life concept of Michel de Certeau. Under everyday life concept, their trajectories in the city through walking allows for a reading of the neighbourhood under the concept of pedestrian speech act. Drawn on Henri Lefebvre, a rhytmanalysis of the participants' walking practices and the city enables the analysis to embody a temporal dimension as well. The findings demonstrate how the experience of the city and walking practices of participants are shaped by current pedestrian infrastructure, public transportation network, rhythm and social texture of the city.