İmpulsif koşullu ψ-caputo kesirli diferansiyel denklemlerin çözümlerinin varlığı, tekliği ve kararlılığı
Existence, uniqueness and stability of solutions for ψ-caputo fractional differential equations with impulsive conditions
  1. Tez No: 1005682
  2. Yazar: CANSEL KUYUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ψ-Caputo kesirli türevli impulsif başlangıç ve sınır değer problemlerinin varlık, teklik ve kararlılık analizi gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, kesirli türevler, impulsif ve kesirli diferansiyel denklemler, bunların tarihçesi ve literatürde yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, genel tanımlar ve Riemann, Caputo ve ψ-Caputo türev ve integral tanımları ve özellikleri verilmiştir. Ardından, sonuçların ispatında kullanılan sabit nokta teoremleri ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, 1 < α ≤ 2 için α'ıncı mertebeli ψ-Caputo kesirli türev operatörü ile tanımlanan impulsif başlangıç değer problemi incelenmiştir. İlk olarak, problem integral denklem olarak ifade edilmiştir. Ardından, çözümün varlığı ve tekliği için yeterli koşullar belirlenmiştir ve Banach sabit nokta teoremi kullanılarak bu sonuçlar ispatlanmıştır. Son olarak, kararlılık analizi kapsamında Hyers-Ulam kararlılık kavramları başlangıç değer problemi için tanımlanmış ve kararlılık teoremleri ispatlanmıştır. Elde edilen sonuçlarla ilgili örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, ψ-Caputo kesirli türevli impulsif sınır değer problemi incelenmiştir. Sınır değer problemi, integral denklem formunda ifade edilmiştir. Daha sonra, sınır değer probleminin çözümünün varlığı ve tekliği, en az bir çözümünün varlığı ve kararlılığı için gerekli koşullar elde edilmiştir. Sınır değer probleminin çözümünün varlığı ve tekliği, Banach sabit nokta teoremi kullanılarak; en az bir çözümünün varlığı ise Schaefer sabit nokta teoremi kullanılarak ispatlanmıştır. Sınır değer problemleri için de Hyers-Ulam kararlılık tanımı yapılarak problemin kararlılığı gösterilmiştir. Teorik sonuçların geçerliliğini destekleyen sayısal örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence, uniqueness, and stability of impulsive initial and boundary value problems involving the ψ-Caputo fractional derivative are examined. In the first chapter, fractional derivatives, impulsive and fractional differential equations, their history, and studies in the literature are discussed. The second chapter presents general definitions, including those of the Riemann, Caputo, and ψ-Caputo fractional derivatives and integrals, together with their properties. The fixed point theorems employed in proving the main results are introduced. In the third chapter, the impulsive initial value problem defined by the α-th order ψ-Caputo fractional derivative operator, for 1 < α ≤ 2, is considered. Initially, the problem is reformulated as an equivalent integral equation. Subsequently, sufficient conditions for the existence and uniqueness of the solution were established, and these results were proved by applying the Banach fixed point theorem. Subsequently, within the scope of stability analysis, concepts of Hyers–Ulam stability are introduced for the initial value problem, and stability theorems are demonstrated. Illustrative examples supporting the theoretical results are provided. In the fourth chapter, the impulsive boundary value problem involving the ψ-Caputo fractional derivative is addressed. The problem is expressed in the form of an integral equation. Then, the conditions for existence, uniqueness, at least one solution, and stability are obtained. The existence and uniqueness results are proved via Banach's fixed point theorem, while the existence of at least one solution is shown using Schaefer's fixed point theorem. Hyers–Ulam stability is also defined for boundary value problems, and the stability of the problem is established. Numerical examples are presented to verify the validity of the theoretical results.