Yetişkinlerde dijital oyun bağımlılığı ile duygusal yeme arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin rolü
The role of emotion regulation skills in the relationship between digital game addiction and emotional eating in adults
- Tez No: 1005690
- Danışmanlar: DOÇ. HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde dijital oyun bağımlılığı ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü test etmektir. Nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülen çalışma, ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinden çevrim içi yöntemle ulaşılan, 302'si kadın ve 298'i erkek olmak üzere toplam 600 yetişkin birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Hollanda Yeme Davranışı Ölçeği'nin (DEBQ) duygusal yeme alt boyutu kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon ve aracılık analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Bulgular, dijital oyun bağımlılığı ile duygusal yeme arasında istatistiksel olarak anlamlı ancak düşük düzeyli pozitif bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Duygu düzenleme becerileri ile duygusal yeme arasında zayıf düzeyde negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Dijital oyun bağımlılığının duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisi oldukça düşük bulunmuş; duygu düzenleme becerilerinin dijital oyun bağımlılığı ile duygusal yeme arasındaki ilişkide aracı rolü istatistiksel olarak desteklenmemiştir. Sonuç olarak, yetişkin örnekleminde dijital oyun bağımlılığı ile duygusal yeme arasındaki ilişkinin zayıf olduğu ve bu ilişkinin duygu düzenleme becerileri üzerinden dolaylı biçimde açıklanamadığı görülmüştür. Bulgular, davranışsal bağımlılıkların ve yeme davranışlarının yetişkinlik döneminde çok boyutlu psikolojik ve bağlamsal faktörlerle ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between digital game addiction and emotional eating among adults and to test the mediating role of emotion regulation skills in this relationship. Designed within a quantitative framework, the study employed a correlational research model. The sample consisted of 600 adults (302 women and 298 men) from various provinces of Türkiye, recruited through online data collection. Data were collected using the Digital Game Addiction Scale, the Emotion Regulation Skills Scale, and the Emotional Eating subscale of the Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ).Data were analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation analysis, multiple linear regression, and mediation analysis. The findings revealed a statistically significant but weak positive association between digital game addiction and emotional eating. Emotion regulation skills were weakly and negatively associated with emotional eating. Although digital game addiction had a very small effect on emotion regulation skills, the mediating role of emotion regulation skills in the relationship between digital game addiction and emotional eating was not statistically supported. In conclusion, the results indicate that the relationship between digital game addiction and emotional eating is weak in a non-clinical adult sample and cannot be explained indirectly through emotion regulation skills. These findings suggest that behavioral addictions and eating behaviors in adulthood are shaped by multidimensional psychological and contextual factors.