1946-60 döneminde dinin siyaset üzerindeki etkisi: Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti karşılaştırması
The influence of religion on politics between 1946–1960; comparison of The Republican People's Party and The Democrat Party
- Tez No: 1005702
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çok partili hayata geçme kararının alındığı 1946 yılından Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesinin yaşandığı 1960 yılına kadar Türkiye'de demokrasinin doğum sancıları çektiğine şahit oluyoruz. Bu dönemde bir tarafta ülkenin kurucu kadrosunun yer aldığı Cumhuriyet Halk Partisi bulunurken, diğer tarafta yine bu kurucu kadro içinden doğan Demokrat Parti yer almaktadır. Henüz çok partili hayata geçilmediği, Tek partili yıllarda ise ülkenin kabuk değiştirmesinde ki en önemli etkenlerden birisi ise laiklik ilkesiydi. Ancak kabuk değiştirme sancılı olmuş, halkın bir kısmı yapılan inkılapları memnuiyetle karşılarken, bir kısmı ise bu inkılapların hızlı olduğunu savunmuş veya inkılapları hiç benimsememiştir. Özellikle çok partili hayata geçiş sonrası en çok merak edilen konulardan birisi ise, bu inkılapların ne derece kabullenip, halk ve iktidarlar tarafından benimseneceğiydi. Günümüzde dahi konuşulan dinin siyaset üzerindeki etkisinin, en yoğun tartışıldığı dönemlerin başında ise 1946-1960 yılları arası geliyordu. O tarihlerde yaşananlar ise, Türkiye'nin uzun dönem gelecek siyasetini de derinden etkilemişti. Bu araştırmada ilk olarak 1946-1950 yılları arası yaşananlar dönemin gazeteleri de araştırılarak detaylı olarak ele alınmıştır. Özellikle CHP'nin o yıllarda ki değişimi ve yeni kurulan DP'nin ne hedeflediği. İkinci olarak 1950-1960 yılları arasında DP iktidarında inkılaplara ne derece sahip çıkıldığı veya inkılaplardan ne derece vazgeçildiği kronolojik olarak işlenirken, konumuzun sonunda ise CHP ve DP'nin parti programlarına, kongrelerine, icraatlarına, parti liderlerinin söylemlerine, iki dönemde de ortaya tekrar çıkan dini tarikatlara, dini yayınlara iki partinin nasıl baktığı karşılaştırılarak kendilerinden sonraki dönemleri de ne derece etkilediklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the decision to transition to a multi-party system in 1946 to the first military coup in the history of the Republic in 1960, Turkey experienced the labor pains of democracy. During this period, on one side stood the Republican People's Party (CHP), representing the founding cadre of the country, while on the other was the Democrat Party (DP), which also emerged from within this founding cadre. In the single-party era before the transition to a multi-party system, one of the most significant factors shaping the country was the principle of secularism. However, this transformation was challenging; while part of the population embraced the reforms with satisfaction, others criticized them as being too rapid or rejected them altogether. One of the most pressing questions, especially after the transition to a multi-party system, was to what extent these reforms would be accepted and adopted by both the public and those in power. Even today, the impact of religion on politics remains a widely discussed issue, but the period between 1946 and 1960 stands out as one of the most intensely debated times in this regard. The events of that era profoundly influenced Turkey's long-term political trajectory. This study first examines the period between 1946 and 1950 in detail, drawing on newspaper archives from the time. Particular attention is given to the transformation of the CHP during those years and the goals of the newly established DP. Second, it analyzes the DP's approach to the reforms during its rule from 1950 to 1960, investigating to what extent the reforms were upheld or abandoned. In the conclusion, the study compares the party programs, congresses, actions, and statements of the leaders of the CHP and DP, as well as their stances on religious orders, religious publications, and the resurgence of these issues during both periods. Additionally, the extent to which these two parties influenced subsequent political developments is discussed.