Osmanlı Devleti'nde iç hazine harcamaları (1675 – 1680)
Ottoman State domestic treasury expenditures (1675 - 1680)
  1. Tez No: 1005711
  2. Yazar: ALEYNA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARSLANBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde hazine kurumu, her devlette olduğu gibi devletin sınırları içerisinde elde ettiği her türlü para ve kıymetli malların toplandığı ve muhafaza edildiği yer olmuştur. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin hazine kurumlarından biri olan İç Hazine'ye ait Gümüş Masraf Defteri ele alınmıştır. H. 12 Muharrem 1086 / M. 8 Nisan 1675 ile H. 2 Şaban 1091 / M. 28 Ağustos 1680 tarihleri arasını kapsayan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde (BOA) bulunan Topkapı Sarayı Müzesi Arşiv Defteri TSMA.D.01118.0001 numaralı İç Hazine Gümüş Masraf Defteri incelenerek transkripsiyonu yapılmıştır. Elde edilen bulgular tablolar halinde verilerek İç Hazine'den sarf olunan harcama kalemleri ve meblağları ortaya konulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde İç Hazine kurumu açıklanmış olup, ikinci bölümünde İç Hazine ile ilgili daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde İç Hazine Gümüş Defteri'ndeki harcamaların mahiyeti, tarihsel süreci ve olay silsilesi ortaya konulmuş ve elde edilen bulgular tablolar halinde yorumlanarak verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde çalışmada ulaşılan sonuç açıklanmıştır. İncelenen defterin transkripsiyonu ekler bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The treasury institution in the Ottoman State, as in every state, was the place where all kinds of money and valuable goods obtained within the state's borders were collected and kept. This study examines the Silver Expense Ledger belonging to the Domestic Treasury, one of the treasury institutions of the Ottoman State. The Domestic Treasury Silver Expense Ledger, numbered TSMA.D.01118.0001 housed in the Archive Register of the Topkapı Palace Museum within the Ottoman Archives of the Presidency of the Republic of Turkey (BOA), covering the period from 12 Muharrem 1086 AH / 8 April 1675 AD to 2 Shaban 1091 AH / 28 August 1680 AD, was examined and transcribed. The findings obtained are presented in tables, revealing the expenditure items and amounts spent from the Domestic Treasury. The first section of the study explains the Domestic Treasury institution, while the second section discusses previous studies related to the Domestic Treasury. In the third section reveals the nature of the expenditures in the Domestic Treasury Silver Ledger, the historical process, and the sequence of events, and the the findings obtained presented and interpreted in tables. The fourth and final section explains the conclusions reached in the study. The transcription of the examined ledger is included in the appendix section.