İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme sistemlerinin incelenmesi
An investigation of performance appraisal systems in human resource management
- Tez No: 1005712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İnsan kaynağı, günümüz işletmelerinde sürdürülebilir rekabet avantajının temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu bağlamda performans değerlendirme sistemleri, çalışan katkılarının ölçülmesi ve geliştirilmesinde İnsan Kaynakları Yönetimi'nin önemli araçları arasında yer almaktadır. Performans değerlendirme, yalnızca geçmiş sonuçları ölçen bir uygulama değil, aynı zamanda çalışan gelişimini destekleyen stratejik bir yönetim sürecidir. Bu çalışmanın amacı, performans değerlendirme sistemlerini İnsan Kaynakları Yönetimi perspektifinden teorik olarak incelemek ve geleneksel ile modern değerlendirme yöntemlerini literatür çerçevesinde karşılaştırmaktır. Araştırma, literatür taraması ve doküman incelemesi yöntemine dayanmaktadır. Çalışmada performans değerlendirme kavramı, sürecin temel ilkeleri, değerlendirici hataları ve sistemin diğer İKY fonksiyonlarıyla ilişkisi ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, performans değerlendirme sistemlerinin etkinliğinin objektif kriterler, şeffaflık ve düzenli geri bildirim mekanizmalarıyla doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca modern işletmelerde sonuç odaklı yaklaşımların yanı sıra süreç ve davranış boyutunu içeren bütüncül performans yönetimi anlayışının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resources have become a key factor of sustainable competitive advantage in contemporary organizations. In this context, performance appraisal systems play a significant role in measuring and improving employee performance within Human Resource Management. Performance appraisal is not only a tool for evaluating past outcomes, but also a strategic process that supports employee development. The aim of this study is to examine performance appraisal systems from a theoretical Human Resource Management perspective and to compare traditional and modern appraisal methods based on existing literature. The research is conducted through literature review and document analysis. The study addresses the concept of performance appraisal, its basic principles, evaluator errors, and its relationship with other HR functions. The findings indicate that the effectiveness of performance appraisal systems depends on objective criteria, transparency, and continuous feedback mechanisms. The study emphasizes the importance of a holistic performance management approach that includes both results and work-related behaviors.