Çocukluk çağı travmaları ve aldatma eğilimi arasındaki ilişkide karanlık üçlü kişilik özellikleri ve benlik belirginliğinin aracı rolü
The mediating role of dark triad personality traits and self-concept clarity in the relationship between childhood traumas and infidelity tendency
- Tez No: 1005718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı ve problemi çocukluk çağı travmaları ve aldatma eğilimi arasındaki ilişkide karanlık üçlü kişilik özellikleri ve benlik belirginliğinin aracı rolünü incelemektir. Bunun yanında çocukluk çağı travmaları, karanlık üçlü kişilik özellikleri, benlik belirginliği ve aldatma eğilimi değişkenleri cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, geçmiş romantik ilişki deneyimi, devam eden romantik ilişki durumu ve bu ilişkinin süresine göre farklılık gösterme durumu değerlendirilmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modelinde ve kesitsel desende yürütülmüştür. Kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan, yaşları 18 ile 65 arasında değişen 392 kadın (%63,8) ve 222 erkek (%36,2) olmak üzere toplam 614 yetişkin birey araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği(SD3), Kısa Benlik Belirginliği Ölçeği, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği (AYNÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 25.0, JASP 0.18.3.0 ve AMOS 25.0 kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, çocukluk çağı travmaları ile karanlık üçlü kişilik özellikleri ve aldatma eğilimi arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler, çocukluk çağı travmaları ile benlik belirginliği arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca karanlık üçlü kişilik özelliklerinin benlik belirginliğini negatif yönde, benlik belirginliğinin ise aldatma eğilimini negatif yönde yordadığı saptanmıştır. Yapılan seri aracılık analizi sonuçları, çocukluk çağı travmalarının aldatma eğilimi üzerindeki etkisinde karanlık üçlü kişilik özellikleri ve benlik belirginliğinin anlamlı bir seri aracı rol üstlendiğini sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim and problem of this study is to examine the mediating role of dark triad personality traits and self-concept clarity in the relationship between childhood traumas and infidelity tendency. In addition, whether childhood traumas, dark triad personality traits, self-concept clarity, and infidelity tendency differ according to gender, marital status, educational level, past romantic relationship experience, current romantic relationship status, and the duration of the ongoing relationship was evaluated. This study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods, and a cross-sectional design. The study group consisted of a total of 614 adult individuals, including 392 women (63.8%) and 222 men (36.2%), aged between 18 and 65, who were reached through convenience sampling.The Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), the Short Dark Triad Scale (SD3), the Brief Self-Concept Clarity Scale, the Infidelity Intention Scale (IIS), and a Personal Information Form were used as data collection tools. The data obtained in the study were analyzed using IBM SPSS 25.0, JASP 0.18.3.0, and AMOS 25.0. According to the findings of the study, significant positive relationships were found between childhood traumas and dark triad personality traits and infidelity tendency, while a significant negative relationship was found between childhood traumas and self-concept clarity. In addition, it was determined that dark triad personality traits negatively predicted self-concept clarity, and self-concept clarity negatively predicted infidelity tendency. The results of the serial mediation analysis indicated that dark triad personality traits and self-concept clarity had a significant serial mediating role in the effect of childhood traumas on infidelity tendency. The findings were discussed in light of the relevant literature.