Okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri ile ebeveyn tutumlarının ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between emotion regulation skills of preschool children and parenting styles
  1. Tez No: 1005726
  2. Yazar: GÜL ABAY SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE KALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel desenle yürütülmüş ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde okul öncesi eğitime devam eden 3–6 yaş arası çocukların ebeveynlerinden oluşan 159 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 28 programı kullanılarak analiz edilmiş; betimsel istatistiklerin yanı sıra t testi, ANOVA, Mann–Whitney U, Kruskal– Wallis H ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, çocukların duygu düzenleme becerileri ile demokratik ebeveyn tutumu arasında pozitif yönlü, otoriter ebeveyn tutumu arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Koruyucu ve izin verici ebeveyn tutumları ile duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çocuğun cinsiyeti, yaşı, kardeş sayısı, ebeveynin cinsiyeti, ekonomik durumu ve ailede birlikte yaşanılan kişiler değişkenlerine göre çocukların duygu düzenleme becerilerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Ebeveyn eğitim düzeyine göre çocukların duygu düzenleme becerilerinde anlamlı bir farklılık bulunmazken, yalnızca koruyucu ebeveyn tutumunun eğitim düzeyine göre farklılaştığı ve ilk–orta öğretim mezunu ebeveynlerde daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, araştırma bulguları demokratik ebeveyn tutumunun çocukların duygu düzenleme becerilerini destekleyici yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu, otoriter tutumun ise bu beceriler üzerinde olumsuz yönde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçların, erken çocukluk döneminde duygusal gelişimi destekleyici ebeveyn yaklaşımlarının anlaşılmasına ve ebeveynlere ile eğitimcilere yönelik geliştirilecek önleyici ve destekleyici çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between emotion regulation skills of preschool children and parenting styles. The research was designed using a correlational model, and data were collected from 159 parents of children aged 3–6 years who were attending preschool education in the Cizre district of Şırnak, Türkiye. Data were obtained through a sociodemographic information form, the Emotion Regulation Checklist, and the Parenting Styles Scale. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 28. In addition to descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Mann–Whitney U tests, Kruskal–Wallis H tests, and Pearson product–moment correlation analyses were conducted. The findings indicated a significant positive relationship between children's emotion regulation skills and democratic parenting style, whereas a significant negative relationship was found with authoritarian parenting style. No significant relationship was identified between children's emotion regulation skills and protective or permissive parenting styles. Moreover, children's emotion regulation skills did not differ significantly according to child gender, age, number of siblings, parent gender, socioeconomic status, or household composition. Although no significant differences were observed in children's emotion regulation skills based on parental education level, protective parenting style scores were significantly higher among parents with primary–secondary education compared to those with associate or undergraduate degrees. As a result, the research findings indicate that a democratic parenting style is significantly positively associated with children's emotion regulation skills, whereas an authoritarian style is negatively related to these skills. The findings are expected to contribute to a better understanding of parenting approaches that foster emotional development in early childhood and to provide a foundation for preventive and supportive interventions aimed at parents and educators.