Kekeleyen okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri ile mizaç özellikleri ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the Relationships Between Emotion Regulation Skills, Temperament Traits and Parental Attitudes of Preschool Children Who Stutter
  1. Tez No: 817733
  2. Yazar: SALİH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA, DOÇ. DR. AYŞE AYDIN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada kekeleyen okul öncesi çocuklarda, duygu düzenleme becerileri ile mizaç özellikleri ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 3-6 yaş aralığındaki 54 kekeleyen okul öncesi dönemdeki çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada ölçek ile veri toplama metoduna başvurulmuş; ölçme aracı olarak Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ), Çocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği (ÇKMÖ), Ebeveyn Tutum Ölçeği(ETÖ) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 26.0 paket program kullanılarak Shapiro Wilk, independent samples t testi, Mann Whitney-U testi, Analyze of Variance ANOVA, Kruskal wallis, Pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, kekeleyen okul öncesi çocukların duygu düzenleme becerileri ile mizaç özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, kekeleyen çocukların ebeveynlerinin ebeveyn tutumlarına göre duygu düzenleme ölçekleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Cinsiyetlerine göre incelendiğinde, kekeleyen çocukların cinsiyetlerine göre duygu düzenleme toplamı ve değişkenlik/olumsuzluk puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, duygu düzenleme ontrol puanları bakımından da cinsiyetlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Yaşlarına göre incelendiğinde, kekeleyen çocukların yaşları ile duygu düzenleme toplamı ve duygu düzenleme ontrol puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Benzer şekilde, yaşları ile değişkenlik/olumsuzluk puanları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Çocukların cinsiyetlerine göre yapılan analizlerde, çocukların cinsiyetlerine göre sıcakkanlık/utangaçlık ve tepkisellik puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Aynı şekilde, sebatkârlık ve ritmiklik puanları bakımından da cinsiyetlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Katılımcı kekeleyen okul öncesi çocukların yaşları ile sebatkârlık puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Çocukların yaşları arttıkça sebatkârlık puanları da artmaktadır. Diğer yandan, yaşları ile sıcakkanlık/utangaçlık, ritmiklik ve tepkisellik puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Anne ve baba yaşları ile duygu düzenleme ölçekleri arasında yapılan analizlerde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Katılımcı kekeleyen okul öncesi çocukların anne ve baba öğrenim durumlarına göre duygu düzenleme ölçekleri ve ebeveyn tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between emotion regulation skills, temperament traits, and parental attitudes in preschool children who stutter. The study group consisted of 54 preschool children aged 3-6 years who stuttered. Measurement tools used in the study included the Emotion Regulation Scale (ERS), Short Temperament Scale for Children (STSC), Parental Attitude Scale (PAS), and a Demographic Information Form. The collected data were analyzed using the IBM SPSS 26.0 package program, employing the Shapiro-Wilk test, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal-Wallis test, and Pearson correlation analysis. The results of the study revealed that there was no statistically significant relationship between emotion regulation skills and temperament traits in preschool children who stuttered. Furthermore, there was no statistically significant difference in emotion regulation scores based on parental attitudes. When examined according to gender, no statistically significant difference was found in emotion regulation total scores and variability/negativity scores among children who stuttered. Similarly, no statistically significant difference was observed in emotion regulation control scores based on gender. When age was considered, there was no statistically significant relationship between age and emotion regulation total scores or emotion regulation control scores in children who stuttered. Likewise, no statistically significant relationship was found between age and variability/negativity scores. Analyzing the data by gender, no statistically significant difference was found in warmth/shyness and reactivity scores. Similarly, there was no statistically significant difference in persistence and rhythmicity scores based on gender. In terms of the relationship between age and persistence scores, a statistically significant, positive, and low-level relationship was found. As children's ages increased, their persistence scores also increased. However, no statistically significant relationship was found between age and warmth/shyness, rhythmicity, and reactivity scores. Regarding the relationship between parental age and emotion regulation scores, no statistically significant relationship was found. Similarly, no statistically significant difference was observed in emotion regulation scores and parental attitudes based on parental education levels. In conclusion, the findings of this study indicate that there is no statistically significant relationship between emotion regulation skills and temperament traits or parental attitudes in preschool children who stutter. Furthermore, gender does not significantly influence emotion regulation skills in this population. However, a significant, positive, and low-level relationship was found between age and persistence scores. The study also revealed no significant relationship between parental age and education level with emotion regulation scores, and parental attitudes.