Sosyal hizmet politika belgelerinde çocuğun üstün yararı ilkesinin temsili: 2014–2024 dönemi doküman analizi
The representation of the principle of the best interests of the child in social work policy documents: A document analysis of the 2014–2024 period
- Tez No: 1005729
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocuğun üstün yararı ilkesinin Türkiye'de sosyal politika metinlerinde nasıl tanımlandığını ve temsil edildiğini incelemektedir. Araştırmada; çocuklarla ilgili sosyal politika belgelerine dayanak oluşturan Anayasa ve temel kanunlar ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2014–2024 yılları arasında yayımlanan ulusal çocuk hakları strateji belgeleri/eylem planları, stratejik planlar ve faaliyet raporları doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Belgelerde ilkeye yapılan doğrudan ve dolaylı atıflar içerik ve tematik analizler ile çözümlenerek ilkenin hangi sıklıkta, hangi bağlamlarda ve hangi kavramsal çerçevelerle kurulduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca politika belgelerinde yer alan üstün yarar söyleminin uygulamadaki karşılığını tartışabilmek amacıyla 2014-2024 yılları arasında TÜİK'in çocuklara ilişkin seçili istatistik yayınları ile UNICEF–TÜİK ortak çalışması olan Türkiye Çocuk Araştırması verileri üzerinden karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Bulgular, üstün yarar ilkesinin normatif metinlerde güçlü bir hukuki referans noktası olarak inşa edildiğini; politika belgelerinde ise vurguların belirginleşmekle birlikte önemli ölçüde genel/soyut düzeyde kaldığını göstermektedir. Bu durum, üstün yarar ilkesinin uygulamaya aktarımını güçlendirecek ölçülebilir göstergeler, izleme-değerlendirme mekanizmaları ve kurumsal koordinasyonun önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the principle of the best interests of the child is defined and represented in social policy texts in Türkiye. The research employs document analysis to examine the constitution and fundamental laws that constitute the basis of social policy documents concerning children, as well as national child rights strategy documents/action plans, strategic plans, and annual activity reports published by the Ministry of Family and Social Services between 2014 and 2024. Direct and indirect references to the principle in these documents were analyzed through content and thematic analysis in order to identify the frequency, contexts, and conceptual frameworks through which the principle was constructed. In addition, in order to discuss the practical implications of the best interests discourse in policy documents, a comparative evaluation was conducted on the basis of selected child-related statistical publications of TurkStat for the period 2014–2024 and the data from the Turkey Child Survey, a joint study by UNICEF and TurkStat. The findings indicate that the principle of the best interests of the child is constructed as a strong legal point of reference in normative texts; however, although the emphasis placed on the principle becomes more visible in policy documents, it largely remains at a general and abstract level. This situation points to the importance of measurable indicators, monitoring and evaluation mechanisms, and institutional coordination to strengthen the translation of the principle of the best interests of the child into practice.