Tibbi ürünlerde yerli üretim ve dışa bağımlılık: Bibliyometrik analiz
Domestic production and dependence on foreign sources in medical products: Bibliometric analysis
- Tez No: 1005802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NAKIPOĞLU ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sağlık harcamaları, birçok ülkenin kamu bütçelerinde en yüksekpayasahip kalemler arasında yer almakta; artan hastalık yükü, afetler ve küresel krizler ise tıbbi ürünlere yönelik ani ve yoğun talep artışlarını beraberinde getirmektedir. Tıbbi ürün talebindeki hızlı artışlar ve öngörülemeyen sağlık krizleri, küresel tedarikzincirlerinde kırılganlık yaratabilmekte ve ülkeleri beklenmedik tıbbi ürün açıklarıylakarşı karşıya bırakabilmektedir.Bu çalışma, tıbbi ürünlerde dışa bağımlılık konusunun uluslararası literatürde nasıl ele alındığını ortaya koymak amacıylabibliyometrik analiz yönteminden yararlanmıştır. Araştırma verileri, kapsamlı indeksleme kapasitesi ve disiplinler arası yayın çeşitliliği nedeniyle Scopus veri tabanından elde edilmiştir. COVID-19 pandemisinin literatür üzerindeki etkisini değerlendirebilmek amacıyla 2015–2025 yılları arasındaki yayınlar incelenmiştir. Gerçekleştirilen bibliyometrik analizler, araştırma alanındaki bilgi üretimini nbelirli ülkelerde ve kurumlarda yoğunlaştığı görülmektedir. Tıbbi ürünlerded ışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik yerli üretim odaklı çalışmaların sınırlı sayıdaolduğu ve mevcut literatürde önemli bir araştırma boşluğuna işaret etmekte veyerli üretim kapasitesine odaklanan yeni çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Literatür taraması sonucunda, tıbbi ürünlerde dışa bağımlılık konusunun bibliyometrik analiz yaklaşımıyla kapsamlı biçimde ele alındığı bir çalışmayarastlanmamıştır. Bu yönüyle tez, ilgili konuyu bibliyometrik yöntemle inceleyenilksistematik girişimler arasında değerlendirilebilir ve sınırlı ele alınan yerli üretimperspektifine dikkat çekerek özgün bir katkı sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, healthcare expenditures constitute one of the highest-paying items inthepublic budgets of many countries; increasing disease burdens, disasters, andglobal crises lead to sudden and intense increases in demand for medical products. Rapidincreases in demand for medical products and unpredictable health crises cancreatefragility in global supply chains and leave countries facing unexpected shortagesofmedical products. This study utilizes bibliometric analysis to reveal howthe issueofdependence on foreign medical products is addressed in the international literature. Research data was obtained from the Scopus database due to its comprehensiveindexing capacity and interdisciplinary publication diversity. Publications between2015 and 2025 were examined to evaluate the impact of the COVID-19 pandemiconthe literature. The bibliometric analyses conducted show that knowledge productionin the research area is concentrated in certain countries and institutions. Studiesfocusing on domestic production to reduce dependence on foreign medical productsare limited in number, indicating a significant research gap in the existing literatureand highlighting the need for new studies focusing on domestic production capacity. A literature review revealed no studies that comprehensively addressed the issueofdependence on foreign sources for medicinal products using a bibliometric analysisapproach. In this respect, this thesis can be considered among the first systematicattempts to examine this issue using bibliometric methods and offers a uniquecontribution by drawing attention to the limited perspective on domestic production.