Yenidoğan preterm bebeklerde endotrakeal tüp sabitlenmesinde cerrahi insizyon drep kullanımının etkisi: Randomize kontrollü araştırma
The effect of surgical incision drape use on endotracheal tube stabilization in preterm neonates: A randomized controlled trial
- Tez No: 1005801
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu randomize kontrollü çalışma, preterm yenidoğanlarda endotrakeal tüp sabitlemesinde kullanılan cerrahi insizyon drep ile ipek flaster yöntemlerinin; cilt bütünlüğü, plansız ekstübasyon insidansı, Endotrakeal tüp sabitlenme sıklığı, cilt nemi ve cilt pH düzeyleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde entübasyon gereksinimi bulunan toplam 110 preterm bebeğin girişim (n = 55) ve kontrol (n = 55) gruplarına randomize edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Gruplar demografik özellikleri açısından büyük ölçüde benzer olmakla birlikte, doğum ağırlığının kontrol grubunda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu durum, kontrol grubu lehine potansiyel bir avantaj oluşturmasına rağmen, cilt bütünlüğü, tüpün sabitlenme etkinliği ve plansız ekstübasyon açısından daha olumlu sonuçların girişim grubunda elde edilmesi, cerrahi insizyon drep kullanımının etkisini desteklemektedir. Cilt bütünlüğü, Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirme Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Girişim grubunda Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirme Ölçeği puanları, tüm ölçüm zamanlarında ve tekrarlı ölçüm analizlerinde kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p < 0.001). Zaman etkisi ile grup × zaman etkileşiminin anlamlı olması, cerrahi insizyon drep kullanımının cilt bütünlüğünü koruyucu etkisinin izlem süreci boyunca giderek arttığını göstermektedir. Tüpün sabitlenme etkinliğini açısından değerlendirildiğinde, endotrakeal tüpün yeniden sabitlenme sıklığının girişim grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır (p < 0.001). Plansız ekstübasyon sıklığı girişim grubunda %1,1, kontrol grubunda ise %4,8 olarak belirlenmiştir. Lojistik regresyon analizine göre, kullanılan sabitleme yöntemi plansız ekstübasyon gelişimini en güçlü biçimde öngören değişkendir. Buna göre, cerrahi insizyon drep kullanılan bebeklerde plansız ekstübasyon riskinin yaklaşık 6.8 kat azaldığı saptanmıştır (p < 0.05). Cilt fizyolojisine ilişkin değerlendirmelerde, cilt nemi değerlerinin girişim grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük olduğu, cilt pH değerleri açısından ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir. Bu bulgu, cerrahi insizyon drep kullanımının cilt nem dengesini daha etkin biçimde korurken fizyolojik pH dengesini olumsuz etkilemediğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma cerrahi insizyon drep kullanımının preterm yenidoğanlarda cilt bütünlüğünü koruduğunu, endotrakeal tüp sabitlenmesini artırdığını ve plansız ekstübasyon riskini anlamlı düzeyde azalttığını ortaya koymaktadır. Bulgular, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde endotrakeal tüp sabitleme materyali seçiminde, klinik etkinliği yüksek ve cilt dostu yöntemlerin tercih edilmesinin bakım kalitesini artırabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, cerrahi insizyon drep yenidoğan yoğun bakım uygulamalarında etkili ve güvenilir bir sabitleme seçeneği olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was conducted to compare the effects of surgical incision drape and silk tape used for endotracheal tube fixation in preterm neonates on skin integrity, incidence of unplanned extubation, frequency of endotracheal tube re-fixation, skin moisture, and skin pH levels. The study was carried out in a neonatal intensive care unit, where a total of 110 preterm infants requiring intubation were randomized into an intervention group (n = 55) and a control group (n = 55). Although the groups were largely comparable in terms of demographic characteristics, birth weight was higher in the control group. Despite this potential advantage in favor of the control group, more favorable outcomes regarding skin integrity, effectiveness of tube fixation, and unplanned extubation were observed in the intervention group, supporting the effectiveness of surgical incision drape use. Skin integrity was assessed using the Neonatal Skin Condition Score. The Neonatal Skin Condition Score values in the intervention group were significantly lower than those in the control group at all measurement time points and in repeated measures analyses (p < 0.001). The significant main effect of time and the group × time interaction indicate that the protective effect of surgical incision drape use on skin integrity increased progressively throughout the follow-up period. In terms of fixation effectiveness, the frequency of endotracheal tube re-fixation was significantly lower in the intervention group compared with the control group (p < 0.001). The incidence of unplanned extubation was 1.1% in the intervention group and 4.8% in the control group. According to logistic regression analysis, the fixation method was the strongest predictor of unplanned extubation. Accordingly, the risk of unplanned extubation was approximately 6.8 times lower in neonates in whom a surgical incision drape was used (p < 0.05). With respect to skin physiology, skin moisture levels were significantly lower in the intervention group than in the control group, whereas no significant difference was found between the groups in terms of skin pH values. This finding suggests that the use of a surgical incision drape more effectively maintains skin moisture balance without adversely affecting physiological pH. In conclusion, this study demonstrates that the use of a surgical incision drape in preterm neonates preserves skin integrity, improves endotracheal tube fixation, and significantly reduces the risk of unplanned extubation. These findings indicate that selecting fixation materials with high clinical effectiveness and skin-friendly properties may enhance the quality of care in neonatal intensive care units. In this context, surgical incision drape emerges as an effective and reliable fixation option for neonatal intensive care practice.