Timokinon yüklü nanopartiküllerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of thymoquinone-loaded nanoparticles
  1. Tez No: 1005807
  2. Yazar: RÜMEYSA ÇAMLICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser, kardiyovasküler hastalıklardan sonra dünyada en sık görülen ikinci ölüm nedenidir. Kemoterapi yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir; ancak ciddi yan etkiler, tedavinin etkinliğini sınırlayabilmektedir. Düşük toksisiteleri ve çeşitli etki mekanizmaları nedeniyle doğal bileşikler, alternatif tedavi seçenekleri olarak önemli bir potansiyel taşımaktadır. Bu bileşiklerin terapötik etkinliğini artırmak için ise ilaç taşıyıcı sistemler giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Timokinon, Nigella sativa bitkisinde bulunan ve antikanser özelliklere sahip doğal bir bileşiktir. Ancak suda düşük çözünürlüğü nedeniyle biyoyararlanımı sınırlıdır. Bu çalışmada, timokinonun çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılmak üzere terapötik etkinliğini artırmak ve düşük dozda etkin, güvenli bir tedavi sağlamak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, timokinon yüklü aljinat kaplı poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) nanopartikülleri nanoçöktürme yöntemiyle hazırlanmıştır. Hazırlanan nanopartiküller HPLC yöntemiyle analiz edilmiş; enkapsülasyon verimi ve ilaç salım profili incelenmiştir. Ayrıca FTIR, SEM ve TEM analizleriyle kimyasal yapı, morfoloji ve partikül özellikleri karakterize edilmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen nanopartiküllerin timokinonun kontrollü salımını sağlayarak potansiyel olarak biyoyararlanımını artırabileceğini ve kanser tedavisinde umut vadeden bir ilaç taşıyıcı sistem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second most common cause of death worldwide after cardiovascular diseases. Chemotherapy is a widely used treatment method, but serious side effects can limit its effectiveness. Natural compounds, due to their low toxicity and diverse mechanisms of action, hold significant potential as alternative treatment options. Drug delivery systems are becoming increasingly important to enhance the therapeutic efficacy of these compounds. Thymoquinone is a natural compound found in Nigella sativa with notable anticancer properties. However, its bioavailability is limited due to its poor solubility in water. In this study, the aim was to enhance the therapeutic efficacy of thymoquinone for use in the treatment of various cancer types and to achieve an effective and safe therapy at low doses. Accordingly, thymoquinone-loaded, alginate-coated poly(lactic-co-glycolic acid) (PLGA) nanoparticles were prepared using the nanoprecipitation method. Prepared nanoparticles were analyzed by HPLC method; encapsulation efficiency and drug release profile were investigated. Additionally, their chemical structure, morphology, and particle characteristics were characterized through FTIR, SEM, and TEM analyses. The findings show that the developed nanoparticles can potentially increase the bioavailability of thymoquinone by providing controlled release and can be a promising drug delivery system in cancer treatment.