Mısır coğrafyası ve Sharm el-Sheikh Müzesi üzerine bir saha araştırması
A field study on the geography of Egypt and the Sharm el-Sheikh Museum
  1. Tez No: 1005806
  2. Yazar: GÖZDE GÜMRÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURAK BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Museology, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Mısır coğrafyası dünya tarihi üzerinde bilinen en eski medeniyetlerden biridir. M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan köklü tarihi ile pek çok medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle literatür takdimi yapılmış; Mısır coğrafyası, Mısır kültürü ve Mısır tarihine yönelik çeşitli anekdotlar sunulmuştur. Saha araştırması yapılan Sharm El-Sheikh Mısır Müzesi, Mısır'ın Sharm Bölgesinde yer alan en büyük antik müze ve kültür sanat alanını oluşturmaktadır. Saha araştırması kapsamında müzenin yer aldığı bölge, müzenin koleksiyonu ve sergilenme teknikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The geography of Egypt is home to one of the oldest known civilizations in world history. With a rich history dating back to 3000 BC, it has hosted many civilizations and cultures. This research begins with a literature review; it then presents various anecdotes about the geography, culture, and period of Egypt. The Sharm El-Sheikh Egyptian Museum, where the field research was conducted, constitutes the largest ancient museum and cultural arts complex in the Sharm region of Egypt. The field research examined the museum's location, its collection, and its exhibition techniques.