Kayısılarda Monilinia laxa'ya karşı bazı biyolojik fungisitlerin etkililiğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of some biological fungicides against Monilinia laxa on apricots
- Tez No: 1005821
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
Özet
Kayısı (Prunus armeniaca L.) üretiminde önemli ekonomik kayıplara yol açan kahverengi çürüklük hastalığına neden olan Monilinia laxa, hem bahçe hem de hasat sonrası süreçte sorun oluşturmaktadır. Kimyasal fungisitlere karşı gelişen direnç, meyvelerde kalıntı riski ve çevresel sorunlar, biyolojik mücadeleye olan ilgiyi artırmıştır. Bu çalışmada, üç ticari biyolojik fungisitin, Bacillus amyloliquefaciens MBI 600, Bacillus subtilis ve Pythium oligandrum, M. laxa üzerindeki antifungal etkileri değerlendirilmiştir. Uygulama dozlarında hazırlanan biyopreparatların, patojen in vitro koşullarda, ikili kültür testi ile inhibisyon düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca bu preparatlarla in vivo koşullarda meyve testleri gerçekleştirilmiştir. İlk meyve testlerinde B. amyloliquefaciens içeren biyopreparatın M.laxa'nın neden olduğu hastalık gelişimini kontrole göre yaklaşık %15,79 oranında engellediği saptanmıştır. Taze meyvelerle yapılan testlerde, B. amyloliquefaciens uygulanan meyvelerde, kontrole göre çürüklük gelişiminin %100 oranında engellendiği görülmüştür. Çalışma sonuçları, özellikle B. amyloliquefaciens MBI 600'in kayısıda kahverengi çürüklük hastalığına karşı umut vaad eden bir biyolojik ajan olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Monilinia laxa, the causal agent of brown rot disease, leads to significant economic losses in apricot (Prunus armeniaca L.) production and poses problems both in orchards and during postharvest stages. The development of resistance to chemical fungicides, the risk of pesticide residues on fruits, and environmental concerns have increased interest in biological control strategies. In this study, the antifungal effects of three commercial biological fungicides Bacillus amyloliquefaciens MBI 600, Bacillus subtilis, and Pythium oligandrum against M. laxa were evaluated. The inhibition levels of the biopreparations, prepared at recommended application doses, were determined under in vitro conditions using dual culture assays. In addition, in vivo fruit assays were conducted using these biopreparations. In the initial fruit tests, the biopreparation containing B. amyloliquefaciens was found to reduce disease development caused by M. laxa by approximately 15.79% compared to the control. In experiments conducted with fresh fruits, complete inhibition by 100% of rot development was observed in fruits treated with B. amyloliquefaciens compared to the control. The results of the study indicate that B. amyloliquefaciens MBI 600 has promising potential as a biological control agent against brown rot disease in apricot production