Aisi H13 (1.2344) sıcak iş takım çeliğinin kaynağında dolgu tellerinin mekanik ve yapısal özelliklere etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of filler wires on mechanical and structural properties of aisi H13 (1.2344) hot work tool steel welding
  1. Tez No: 1005820
  2. Yazar: İLKE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Alüminyum döküm jant imalatında Alçak Basınçlı Kalıp Döküm yöntemi kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklıklara maruz kalan kalıp ve kalıp bileşenleri için özel olarak krom, molibden ve vanadyumla güçlendirilen sıcak iş takım çelikleri geliştirilmiştir. AISI H13 (DIN 1.2344) sıcak iş takım çeliği, uygun ısıl işlem ile sertleştirilebilmekte ve ihtiyaçlara göre özellikleri optimize edilebilmektedir. Döküm çevrimleri ve çevresel koşullar nedeniyle deformasyona uğrayan kalıp ve maçaların kaynaklı imalat yöntemi ile tamir edilmeleri/yenilenmeleri, CNC ile işleme ve tesviyeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı kaynaklı imalatla yenilenen kalıplar için farklı dolgu tellerinin etkilerinin araştırılmasıdır. AISI H13 sıcak iş takım çeliği levhalar 3 farklı dolgu teli ile aynı kaynak parametreleri kullanılarak argon ve helyum karışımı koruyucu gaz atmosferinde alın formunda birleştirilmiştir. Kaynaklı numunelerin mekanik testleri (çekme testi, mikrosertlik), makroyapı ve mikroyapı incelemeleri gerçekleştirilmiştir. En yüksek çekme dayanımı Tel 3 ile 1137.7 MPa olarak bulunmuştur. En düşük mikro-sertlik değeri Tel 3 kaynak metalinde 249 HV olarak ölçülmüştür. ITAB ortalama genişlikleri Tel 1:2,557 mm, Tel 2:3,253 mm, Tel 3:2,382 mm olarak hesaplanmıştır. İmalat sürdürülebilirliği açısından eş zamanlı olarak, aynı 3 dolgu teli kullanılarak yenilenen kalıpların toplam imalat süreleri ve jant döküm adetleri araştırılmıştır. Toplam imalat süreleri Tel 1: 210,02 dakika, Tel 2:205,7 dakika ve Tel 3:206,83 dakika olarak bulunmuştur. Maksimum jant döküm adedi 6014 olarak Tel 3 ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low Pressure Die Casting method has been used for the production of aluminium cast wheel rim. Hot work tool steels reinforced with chromium, molybdenum and vanadium were specially developed for molds and mold components which exposed to high temperatures. AISI H13 (DIN 1.2344) hot work tool steel can be hardened by appropriate heat treatment and its properties can be optimized according to needs. Deformed molds and cores due to the casting cycles and surrounding conditions should be repaired/renovated with welding method and processed with CNC machining and levelling. The aim of this study is to investigate the effects of different filler wires for renovated molds with welding. AISI H13 hot work tool steel sheets were butt welded with three different filler wires with using the same welding parameters under the argon and helium mix shielding gas. Mechanical tests (tensile test, microhardness), macrostructure and microstructure examinations of welded specimens were performed. The highest tensile strength was found as 1137.7 MPa with Wire 3. The lowest micro-hardness value was measured as 249 HV in the weld metal of Wire 3. Average HAZ widths were calculated as Wire 1: 2,557 mm, Wire 2:3,253 mm and Wire 3:2,382 mm. Total production time and rim cast numbers were simultaneously investigated for renovated molds with using the same 3 filler wires from the viewpoint of the production sustainability. Total production durations were found as Wire 1: 210,02 minutes, Wire 2:205,7 minutes and Wire 3:206,83 minutes. Maximum rim cast number was obtained with Wire 3 as 6014.