Devlet okullarında eğitim alan öğrencilerin çoklu zeka alanlarıyla müzik algı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of multiple intelligence domains and music perception levels among students educated in public (state) schools
- Tez No: 1005856
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş'taki farklı lise türlerinde (Anadolu, Güzel Sanatlar, Spor, Fen, İmam Hatip ve Meslek Liseleri) öğrenim gören 208 12. sınıf öğrencisinin çoklu zeka profilleri ile müzik algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Çoklu Zeka Ölçeği ve Anadolu Müzik Algı Testi (AMAT) kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel istatistikler ANOVA, korelasyon ve ordinal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, baskın zeka türlerinin lise türlerine göre belirgin farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Güzel Sanatlar Liselerinde müziksel zekanın, Fen Liselerinde matematiksel zekanın ve Spor Liselerinde bedensel zekanın baskın olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak müzik algı düzeylerinin okul türlerine göre anlamlı ölçüde farklılaştığını da ortaya koymuştur. Ordinal regresyon analizi ise matematiksel, bedensel ve müzikal zeka alanlarının müzik algısını pozitif yönde ve anlamlı olarak yordadığını göstermiştir. Elde edilen bulgular eğitim ortamlarının öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimleri üzerinde belirleyici bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Farklı okul türlerinin öğrenci profilleri üzerindeki etkilerinin açık biçimde görünür hale gelmesi de eğitim programlarının öğrencilerin bireysel farklılıklarını daha güçlü biçimde dikkate alacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekliliğine işaret etmektedir. Bu kapsamda çalışmanın sonuçları lise türleri arasındaki pedagojik uygulamaların öğrencilerin yetenek gelişimi ve algısal performansları üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir; disiplinler arası işbirliğini destekleyen, esnek ve ihtiyaç temelli program tasarımlarının önemini vurgulamaktadır. Araştırma, eğitim politikalarının okullar arasındaki işlevsel farklılaşmayı dikkate alarak öğrenci gelişimini bütüncül şekilde destekleyecek yeni düzenlemelere yön vermesi açısından önemli bir ampirik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis is a quantitative study aiming to examine the relationship between the multiple intelligence profiles and music perception levels of 208 twelfth-grade students enrolled in various high school types in Kahramanmaraş (Anatolian, Fine Arts, Sports, Science, Imam Hatip, and Vocational High Schools), employing a relational survey model. Data were collected using the Multiple Intelligence Scale and the Anatolian Music Perception Test (AMAT). The collected data were analyzed through descriptive statistics, ANOVA, correlation, and ordinal regression techniques. The findings revealed that dominant intelligence types varied markedly across school types. Musical intelligence was predominant in Fine Arts High Schools, mathematical intelligence in Science High Schools, and bodily-kinesthetic intelligence in Sports High Schools. Additionally, music perception levels were found to differ significantly according to school type. The ordinal regression analysis further demonstrated that mathematical, bodily-kinesthetic, and musical intelligence domains significantly and positively predicted students' music perception levels. The findings collectively indicate that educational environments play a decisive role in shaping students' cognitive and affective development. The clear visibility of how different school types influence student profiles underscores the need to redesign educational programs in ways that more effectively account for individual learner differences. In this regard, the results highlight that pedagogical practices adopted across high school types have meaningful effects on students' talent development and perceptual performance, thereby emphasizing the importance of flexible, needs-based program designs that promote interdisciplinary collaboration. Overall, the study provides a significant empirical contribution by suggesting that educational policies should acknowledge functional variations among schools and introduce new regulations that holistically support student development.