Özel okul öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar: Kaynakları,etkileri, baş etme stratejileri ve çözüm önerileri
The problems that private school teachers encounter, their sources, effects, coping strategies, and proposed solutions.
  1. Tez No: 1005857
  2. Yazar: NESLİHAN KUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel okul öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunları, bu sorunların kaynaklarını, öğretmenler üzerindeki etkilerini, baş etme stratejilerini ve çözüm önerilerini derinlemesine incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, farklı branş ve kıdem yıllarına sahip toplam 25 özel okul öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre özel okul öğretmenlerinin yaşadığı temel sorunlar arasında yönetim kaynaklı baskılar, velilerin öğretim süreçlerine müdahale etmesi, öğrencilerin öğretmene karşı saygısız davranışları ve ekonomik hakların yetersizliği ile uzun çalışma saatleri gibi ağır çalışma koşulları yer almaktadır. Özel okul öğretmenleri, bu sorunların kendilerinde tükenmişlik, motivasyon kaybı ve performans düşüklüğü gibi ciddi psikolojik ve mesleki etkilere yol açtığını ifade etmişlerdir. Sorunlarla baş etmek için ise meslektaş ve aile desteği almak, işe duygusal mesafe koymak ve bireysel ilgi alanlarına (spor, hobi vb.) yönelmek gibi stratejileri tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Araştırmanın sonucunda, sorunların çözümü için okul yöneticilerine yönelik profesyonel eğitimlerin artırılması, öğretmenlerin ekonomik haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi ile özel okullarda çalışan öğretmenlerin haklarını koruyan yasal düzenlemelerin yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deeply investigate the problems faced by private school teachers, the sources of these problems, their effects on teachers, coping strategies, and proposed solutions.The research was conducted using a qualitative phenomenology design. The study group consisted of 25 private school teachersfrom various branches and experience levels. Data were collected through semi-structured interviews, and the obtained data were analyzed using content analysis. According to the findings, the problems faced by teachers were categorized as management-related problems, parent-related problems, student behavior problems, and economic and working condition problems. Teachers reported experiencing psychological and professional effects such as burnout, loss of motivation, and decreased performance. They preferred strategies such as seeking social support, emotionally distancing themselves from work, and engaging in personal interests to cope with these problems. At the conclusion of the research, it was recommended to increase professional training for administrators, improve the economic rights of teachers, and implement legal regulations to address the identified issues.