Türkiye'deki gazetecilerin görüşleri bağlamında yapay zekanın gazetecilik mesleğine etkileri: Robot gazeteciliği
The impact of artificial intelligence on the journalismprofession in the context of Turkish journalists views:Robot journalism
  1. Tez No: 1005862
  2. Yazar: ELİF YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme süreci ile birlikte medya alanında yaşanan dönüşümler gazetecilik meslek pratiklerini ve haber üretim biçimlerini de köklü bir biçimde değiştirmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de gazetecilik mesleğinin yapay zeka ve gazetecilik uygulamaları karşısında geçirdiği dönüşümü, medya profesyonellerinin deneyim ve algıları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada yapay zeka destekli haberciliğin Türkiye'deki mevcut kullanım alanlarını, gazetecilerin bu teknolojilere yönelik yaklaşımlarını ve mesleğin geleceğine ilişkin öngörülerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu araştırmada farklı platformlarda aktif olarak çalışan 9 gazeteci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler kapsamında elde edilen veriler kodlama, kategori oluşturma ve tema belirleme aşamalarını içeren sistematik bir nitel veri analizi süreci ile incelenmiştir. Araştırma bulguları, yapay zekanın gazetecilikte özellikle ses deşifresi, veri işleme, taslak metin oluşturma ve rutin süreçlerde destekleyici bir araç olarak kullanıldığını göstermektedir. Katılımcı gazeteciler yapay zeka teknolojilerinin haber üretim hızı ve verimliliği arttırdığını ancak dezenformasyon riski ve mesleki istihdam üzerindeki olası etkilerine dair endişelerin bulunduğunu belirtmektedir. Sonuçlar, teknolojilerin medyayla uyumlu biçimde kullanımının gazetecilik emeğini ortadan kaldırmak yerine, insan denetimi rehberliğinde mesleki verimliliği arttıran tamamlayıcı bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The transformation in the media sector accompanying the digitalization process is also fundametally changing journalistic practices and nes production methods. This study aims to examine the transformation of the journalism profession in Turkey in the face of artificial intelligence and journalism applications through the experiences and perceptions of media professionals. The research aims to reveal the current areas of application of AI-supported journalism in Turkey, journalists' approaches to these technologies, and their predictions regarding the future of the profession. The study conducted in this research involved a systematic qualitative data analysis process, including coding, category creation, and theme identification, based on data obtained from semi-structured interviews with nine journalists actively working on different platforms. The research findings show that artificial intelligence is used in journalism primarily as a supportive tool in voice transcription, data processing, draft text creation, and routine processes. Participating journalists stated that artificial intelligence technologies increase the speed and enficiency of news production but expressed concerns about the risk of disinformation and the possible effects on professional employment. The findings indicate that use of technologies in harmony with the media, rather than eliminating journalistic labor, assumes a coplementary role that enhances professional efficiency under human supervision.