Anasınıfı çocuklarının yaşam becerileri, bilgi işlemsel düşünme becerileri ile sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between life skills,computational thinking skills and social emotional wellbeing and psychological resilience level of kindergartenchildren
- Tez No: 1005861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT HAMİDEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, anasınıfı çocuklarının yaşam becerileri, bilgi işlemsel düşünme becerileri ile sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda anasınıfı çocuklarının yaşam becerileri, bilgi işlemsel düşünme becerileri ile sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyebilmek adına nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Afyonkarahisar Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 2024-2025 eğitim öğretim yılında anasınıfına devam eden 60-72 aylık 377 çocuk oluşturmuştur. Araştırma amacına yönelik verilerin toplanmasında; çocuk ve ailenin demografik özelliklerine dair bilgi edinebilmek için“Demografik Bilgi Formu”, çocukların yaşam becerilerini ölçebilmek için“Erken Çocukluk Yaşam Becerileri Ölçeği”, bilgi işlemsel düşünme becerilerini değerlendirebilmek için Techcheck- K Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Testi ve sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerini ölçebilmek için ise Okul Öncesi Çocuklar için Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson Korelasyon analizi ve tek yönlü çoklu doğrusal regresyon analizi ve bonferroni uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; anasınıfı çocuklarının yaşam becerileri ile bilgi işlemsel düşünme becerisi matematiksel düşünme alt boyutu arasında anlamlı ilişki olmadığı, yaşam becerileri ile bilgi işlemsel düşünme becerisi alt boyutu kritik düşünme arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmada anasınıfı çocuklarının yaşam becerileri ile sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen diğer bir sonuç da bilgi işlemsel düşünme becerisi alt boyutları olan matematiksel düşünme ile kritik düşünme becerisi ve sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı ilişki olmadığı bulunmuştur. Bu sonuçlara göre anasınıfı çocuklarının yaşam becerileri arttıkça sosyal duygusal iyi oluş ve psikolojik sağlamlıkları artmaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda okul öncesi eğitiminde yaşam becerileri, bilgi işlemsel düşünme becerileri ve sosyal duygusal iyi oluş ile psikolojik sağlamlığı kapsayan kazanımlara yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to examine the relationship between kindergarten children's life skills, information processing thinking skills, social-emotional well-being, and psychological resilience levels. In this context, the correlational survey method, one of the quantitative research methods, was used to examine the relationship between preschool children's life skills, information processing thinking skills, and their levels of social-emotional well-being and psychological resilience. The sample of the research consisted of 377 children aged 60-72 months who attended kindergarten in the 2024-2025 academic year under the Afyonkarahisar Ministry of National Education. Data relevant to the research objective were collected using the 'Demographic Information Form', the 'Early Childhood Life Skills Scale', the Techcheck-K Computational Thinking Skills Test and the Social-Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children adapted into Turkish. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis and one-way multiple linear regression analysis and bonferroni were applied in the analysis of the obtained data. The results of the study showed that there was no significant relationship between the life skills of kindergarten children and the mathematical thinking sub-dimension of computational thinking skills, but there was a positive and significant relationship between life skills and the critical thinking subdimension of computational thinking skills. The study concluded that there was a moderate and significant relationship between the life skills of kindergarten children and their levels of social-emotional well-being and psychological resilience. Another finding was that there was no significant relationship between the sub-dimensions of computational thinking—namely mathematical thinking and critical thinking—and levels of social-emotional well-being and psychological resilience. According to these results, as the life skills of nursery school children increase, their social-emotional well-being and psychological resilience also increase. In line with the research findings, preschool education can incorporate gains covering life skills, information processing skills, and social-emotional well-being and psychological resilience.