Libya'da dijital dönüşüm ve iletişim ve veri işleme alanındaki hizmetlerin iyileştirilmesine etkisi (örnek olay)
Digital transformation in libya and its impact on improving services in the field of local communications and data processi̇ng (case study)
- Tez No: 1005885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TOKEŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşüm girişimleri, yalnızca teknolojik bir potansiyel olmaktan çıkarak hayati gereklilikler haline gelmiştir. Libya'daki telekomünikasyon sektörü bu dönüşümün somut bir örneğini sunmaktadır. Dijital dönüşüm, hızla gelişen dijital ekonomide rekabet gücünü ve operasyonel verimliliğini artırmayı hedefleyen kuruluşlar için temel bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Libya Telekomünikasyon Şirketi; teknolojik gelişmelere uyum sağlama, çelişen strateji ve planları uzlaştırma, dijital bir kültür oluşturma, veri güvenliğini sağlama ve yeni teknolojileri mevcut altyapısıyla entegre etme gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu araştırmada, müşteriler, telekomünikasyon şirketi çalışanları ve telekomünikasyon sektörü içindeki karar vericiler olmak üzere üç grubu kapsayan betimleyici bir analizle nitel bir vaka çalışması yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, Libya'daki telekomünikasyon şirketlerinin mevcut dijital olgunluk düzeyini değerlendirmek amacıyla; müşteri, strateji, teknoloji, organizasyon ve kültür olmak üzere beş temel boyuta odaklanan, her bir boyut ve alt boyut için göreli ağırlıkların atandığı ağırlıklı ortalamalara dayalı nicel bir yöntem uygulanmıştır. Bu çalışma, Libya Dijital Dönüşüm (LDT) Modeli ile Karma Yöntemli Nitel Anketler için Bileşik Endeksin (CIMAS) geliştirilmesi ve uygulanması yoluyla mevcut dijital olgunluk ve teknolojik yeterlilik düzeyini değerlendirmektedir. Örneklem; farklı şehirlerden 170 telekomünikasyon müşterisi, 42 çalışan ve bu şirketlerde görev yapan beş karar vericiden oluşmaktadır. Araştırma, Libya'nın başlıca telekom operatörleri arasında dijital evrimin kritik rolünü incelemekte; özellikle gelişmiş veri işleme yetenekleri ve hazır altyapının hizmet kalitesi üzerindeki doğrudan etkisine odaklanmaktadır. Bulgular, olgunluk düzeylerinde belirgin bir farklılık olduğunu göstermiş; organizasyonun genel olarak 2,88'lik bir puan elde ettiği, kültür ve organizasyon boyutlarında güçlü bir performans sergilediği, buna karşılık strateji ve teknoloji alanlarında önemli eksiklikler bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, Libya telekomünikasyon sektöründeki dijital olgunluğun ortalama bir dijitalleşme düzeyiyle karakterize edildiğini ve stratejik uyum ile ortak bir vizyona daha fazla önem verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, yeni teknolojilerin benimsenmesinin artırılması, çalışanların hazırlanması ve dijital dönüşüm girişimlerine etkin biçimde dahil edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation initiatives have evolved from mere technological potential to vital necessities. The telecoms sector in Libya exemplifies this shift. Digital transformation has emerged as an essential approach for organisations seeking to enhance their competitiveness and operational efficiency in the rapidly evolving digital economy. The Libyan Telecommunications Company faces various challenges, including adapting to technological advancements, reconciling conflicting strategies and plans, cultivating a digital culture, ensuring data security, and integrating new technologies with its existing infrastructure. This research employed a qualitative case study methodology, featuring an illustrative analysis of three groups: customers, telecom company employees, and decision-makers within the telecom sector. A quantitative methodology using weighted averages, assigning relative weights to each dimension and its sub-dimensions to assess the current digital maturity of Libyan telecommunications companies, focusing on five key dimensions: customer, strategy, technology, organisation, and culture. This research assesses the present condition of digital maturity and technological proficiency through the development and implementation of the Libyan Digital Transformation (LDT) Model and the Composite Index for Mixed-method Qualitative Survey (CIMAS). The sample included 170 telecommunication customers from various cities, 42 employees, and five decision-makers within these companies. This research explores the pivotal role of digital evolution among Libya's principal telecom carriers, focusing on how enhanced data processing capabilities and prepared infrastructure directly affect service quality. The findings indicated a distinct disparity in maturity levels, with the organisation achieving an overall score of 2.88 and firm performance in culture and organisational aspects, while demonstrating significant deficiencies in strategy and technology. The results indicate that the Libyan telecommunications sector's digital maturity is characterised by an average level of digitalisation, requiring greater attention to strategic coherence and unified vision. In addition, there is a need to improve the adoption of new technologies, prepare employees, and incorporate them into digital transformation initiatives.