Metalik cevher üretiminde açık ocaktaki yeraltı sularının uzaklaştırılmasında enerji verimliliğinin arttırılması çalışması
Study on increasing energy efficiency in the removal of groundwater in open pits in metalic ore production
  1. Tez No: 1005898
  2. Yazar: ARSLAN VEPAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Enerji, Geological Engineering, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Madencilik sektörü, yüksek enerji tüketimi ve kullanılan enerjinin büyük ölçüde ticari kaynaklara dayalı olması nedeniyle enerji verimliliği çalışmalarında öncelikli alanlardan biridir. Özellikle açık ocak metalik maden işletmelerinde yeraltı sularının uzaklaştırılması amacıyla kullanılan susuzlaştırma sistemleri, toplam enerji tüketimi içerisinde önemli bir paya sahiptir. Bu doktora tezinde, açık ocak maden işletmelerinde susuzlaştırma süreçlerinde enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik bütüncül bir yaklaşım geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, GeoRadar deformasyon haritaları, piyezometre kuyularından elde edilen veriler ve yapısal jeoloji analizleri birlikte değerlendirilerek yatay kuyu yerleşimlerinin optimize edilmesi amaçlanmıştır. Hidrojeolojik ve jeoteknik verilerden yararlanılarak, şev stabilitesini olumsuz etkilemeden ideal dinamik yeraltı suyu seviyeleri belirlenmiştir. Yatay drenaj kuyuları ile geleneksel dikey pompa kuyuları karşılaştırmalı olarak incelenmiş; saha uygulamaları ve sayısal modelleme sonuçları, yatay drenaj kuyularının yeraltı suyu basıncını etkin bir şekilde azalttığını ve susuzlaştırma faaliyetlerinde enerji tüketimini önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, açık ocak maden işletmelerinde yatay drenaj kuyularının, dikey pompa kuyularına kıyasla enerji verimliliği açısından belirgin avantajlar sunduğunu göstermektedir. Bu doktora çalışması, açık ocak madenciliğinde susuzlaştırma sistemlerinin tasarımı ve işletilmesinde enerji verimliliğini önceleyen yenilikçi bir yaklaşım sunarak, sürdürülebilir madencilik uygulamalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The mining sector represents a critical area for energy efficiency improvements due to its high energy consumption and heavy reliance on commercial energy sources. In open pit metallic mining operations, dewatering systems constitute a significant portion of total energy usage. This doctoral thesis proposes an integrated and energy-efficient approach for groundwater management in open pit mines. The study combines GeoRadar deformation mapping, piezometer monitoring data, and structural geology analyses to optimize the placement of horizontal drainage wells. By integrating hydrogeological and geotechnical assessments, optimal dynamic groundwater levels were determined without compromising slope stability. A comparative evaluation of horizontal drainage wells and conventional vertical pump wells was conducted using field applications and numerical groundwater flow modeling. The results demonstrate that horizontal drainage wells effectively reduce groundwater pressure while significantly lowering energy consumption associated with dewatering operations. Consequently, horizontal drainage wells offer substantial energy efficiency advantages over vertical pump wells in open pit mining. This doctoral study contributes to sustainable mining practices by presenting an innovative approach that prioritizes energy efficiency in the design and operation of dewatering systems in open pit mining.