40 yaş üstü birden fazla diyet yapmış bireylerde beslenme tutumunun ve diyet sürdürülebilirliğinin cinsiyete göre incelenmesi
Examination of nutritional attitude and diet sustainability according to gender in individuals over 40 years of age who have followed more than one diet
  1. Tez No: 1005897
  2. Yazar: İREM SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 40 yaş üstü birden fazla diyet yapmış kişilerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarını, diyet öz yeterliliklerini ve bedenlerine karşı algılarını ölçmek ve cinsiyetler arası farklılıkları karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Ek olarak sağlıklı beslenme tutumlarını, diyet öz yeterliliklerini ve beden algılarını sosyodemografik değişkenlerle (Beden Kütle İndeksi (BKİ), beslenme algıları, öğrenim durumları, kaç kez diyet yaptığı, eğitim durumu, meslekleri) olan ilişkilerinin incelenmesi de amaçlanmatadır. Araştırmanın örneklemini Sakarya'da yaşayan 40 yaş üstü, birden fazla diyet yapmış kadın ve erkek toplamda 231 kişi oluşturmaktadır. Araştırma veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği, Diyet Öz Yeterlilik Ölçeği, Beden algı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, kadınlarda Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum ve Diyet Öz Yeterlilik puanları erkeklere kıyasla daha yüksek çıkarken, erkeklerin Beden Algısı puanları kadınlardan daha yüksek çıkmıştır. Diğer sosyodemografik bilgiler eşliğinde de bu ölçekler tek tek incelenmiş ve araştırmaya koyulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular, literatürdeki diğer çalışmalarla birlikte tartışılmış ve gelecek araştırmalar için cinsiyetin belirleyici bir faktör olduğu, bu doğrultuda kişiye özel beslenme programlarında da bu hususa dikkat edilmesi gerektiği yönünde aydınlatıcı bir ışık olması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of individuals over the age of 40 who have followed multiple diets toward healthy eating, their diet self-efficacy levels, and their body image perceptions, as well as to compare gender differences in these variables. In addition, the study aimed to investigate the relationships between healthy eating attitudes, diet self-efficacy, and body image with sociodemographic variables such as Body Mass Index (BMI), nutritional perception, educational status, number of diets attempted, and occupation. The sample of the study consisted of 231 women and men aged over 40 who had dieted more than once and were residing in Sakarya, Turkey. Data were collected through the Sociodemographic Information Form, Attitude Scale Toward Healthy Nutrition, Diet Self-Efficacy Scale, and Body Image Scale. According to the findings, women scored higher than men on the Attitude Toward Healthy Nutrition and Diet Self-Efficacy scales, whereas men had higher Body Image scores than women. Each scale was also examined individually in relation to sociodemographic variables and included in the analysis. The findings were discussed in light of previous research, highlighting that gender is a determining factor in nutrition-related attitudes and body image. Accordingly, it was emphasized that gender differences should be taken into consideration when designing personalized nutrition programs.