Mikozis fungoides'in kutanöz ve sistemik komorbiditeler ile ilişkisi
The relationship of Mycosis fungoides with cutaneous and systemic comorbidities
  1. Tez No: 1005905
  2. Yazar: AYŞE ÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mikozis fungoides (MF), en sık görülen kutanöz T hücreli lenfoma alt tipi olup, kronik inflamasyon ve immünolojik değişikliklerle ilişkili bir hastalıktır. Bu çalışmada, MF hastalarında eşlik eden kutanöz ve sistemik komorbiditelerin belirlenmesi, sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve bu durumların hastalığın klinik özellikleri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif vaka-kontrol çalışmasına, biyopsi ile MF tanısı doğrulanmış 18 yaş ve üzeri 80 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 80 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Kontrol grubu, dermatolojik hastalığı bulunmayan hastane personeli ve hasta yakınlarından oluşturulmuştur. Tüm katılımcılar sistemik ve dermatolojik hastalıklar açısından değerlendirilmiş; MF hastalarında klinik özellikler ve tedaviler kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde ki-kare ve Mann–Whitney U testleri kullanılmış, anlamlı değişkenler çok değişkenli lojistik regresyon ile analiz edilmiştir. Sonuçlar odds oranı (OR) ve %95 güven aralığı (GA) ile sunulmuş, p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Gruplar sosyodemografik özellikler açısından benzerdi (p>0,05). MF hastalarının çoğu erken evredeydi (Evre IA %67,5; Evre IB %28,7). Ortalama yakınma süresi 8,73±6,79 yıl, tanı yaşı 45,42±15,46 yıl ve tanıya kadar geçen süre ortanca 12 ay olarak belirlenmiştir. Sistemik komorbiditeler açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Dermatolojik hastalıklar değerlendirildiğinde, seboreik dermatit (OR: 2.323; %95 GA: 1.017–5.310; p=0.046) ve epidermoid kist (OR: 7.512; %95 GA: 1.000–63.122; p=0.050) MF grubunda daha sık bulundu. Androgenetik alopesi yokluğu MF ile ilişkili olup (OR: 2.054; %95 GA: 1.042–4.046; p=0.038), androgenetik alopesi kontrol grubunda daha yüksek orandaydı. Sonuç: MF hastalarında sistemik komorbiditeler sağlıklı kontrollerle benzerlik gösterirken, seboreik dermatit ve epidermoid kistlerin daha sık olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, MF'de komorbidite paterninin belirli kutanöz hastalıklar üzerinden şekillenebileceğini düşündürmekte ve klinik izlemde dermatolojik değerlendirmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Mycosis fungoides (MF) is the most common subtype of cutaneous T-cell lymphoma and is associated with chronic inflammation and immunological alterations. This study aimed to determine the cutaneous and systemic comorbidities in patients with MF, compare them with healthy individuals, and evaluate their relationship with the clinical characteristics of the disease. Materials and Methods: This prospective case–control study included 80 patients aged ≥18 years with biopsy-confirmed MF and 80 age- and sex-matched healthy controls. The control group consisted of hospital staff and patient relatives without any dermatological disease. All participants were evaluated for systemic and dermatological conditions, and clinical characteristics and treatments were recorded for MF patients. Statistical analyses were performed using the chi-square and Mann–Whitney U tests, and significant variables were further analyzed using multivariate logistic regression. Results were expressed as odds ratios (OR) with 95% confidence intervals (CI), and p<0.05 was considered statistically significant. Results: The groups were similar in terms of sociodemographic characteristics (p>0.05). Most MF patients were in the early stage (Stage IA 67.5%; Stage IB 28.7%). The mean duration of symptoms was 8.73±6.79 years, the mean age at diagnosis was 45.42±15.46 years, and the median diagnostic delay was 12 months. No significant differences were observed between the groups regarding systemic comorbidities (p>0.05). Among dermatological conditions, seborrheic dermatitis (OR: 2.323; 95% CI: 1.017–5.310; p=0.046) and epidermoid cysts (OR: 7.512; 95% CI: 1.000–63.122; p=0.050) were more frequent in the MF group. Absence of androgenetic alopecia was associated with MF (OR: 2.054; 95% CI: 1.042–4.046; p=0.038), while androgenetic alopecia was more common in the control group. Conclusion: While systemic comorbidities in patients with MF were similar to those in healthy controls, seborrheic dermatitis and epidermoid cysts were found to be more frequent. These findings suggest that the comorbidity pattern in MF may be shaped predominantly by specific cutaneous conditions and highlight the importance of detailed dermatological evaluation during clinical follow-up.