Kranial menengiomaların kontrastlı kranial manyetik rezonans görüntüleme (MRG) özellikleri ve histopatolojik parametrelerle nüks olasılığının araştırılması
Investigation of the recurrence probability of cranial meningiomas using contrast-enhanced cranial magnetic resonance imaging (MRI) features and histopathological parameters
  1. Tez No: 1005906
  2. Yazar: ESRA AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MESRUR HALEFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kraniyal meningiomlar erişkin yaş grubunda en sık görülen primer intrakraniyal tümörlerdir. Her ne kadar büyük çoğunluğu benign karakterli olsa da bazı olgularda agresif biyolojik davranış, artmış proliferatif aktivite ve rekürrens gelişebilmektedir. Son yıllarda, yalnızca histopatolojik değerlendirmelerin değil, preoperatif manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularının da tümör biyolojisi ve nüks riski hakkında prognostik bilgi sağlayabileceği bildirilmektedir. Bu çalışmada, kraniyal meningiomlarda kontrastlı kranial MRG bulguları ile histopatolojik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin nüks riski ile bağlantısının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif ve tek merkezli çalışmaya, Ocak 2014 ile Eylül 2025 tarihleri arasında opere edilen ve histopatolojik olarak kraniyal meningiom tanısı doğrulanan 97 hasta dahil edildi. Tüm hastaların preoperatif kontrastlı kranial MRG incelemeleri retrospektif olarak yeniden değerlendirildi. Görüntüleme analizinde tümör boyutu, lokalizasyon, kontur özellikleri, T1 ve T2 sinyal karakteristikleri, kontrastlanma paterni, peritümöral ödem, dural tail bulgusu, flow-void varlığı, difüzyon kısıtlılığı ve apparent diffusion coefficient (ADC) değerleri kaydedildi. Histopatolojik değerlendirmede WHO 2021 derecelendirmesi, Ki-67 proliferasyon indeksi ve p53 ekspresyon durumu incelendi. Radyolojik ve histopatolojik parametrelerin nüks ile ilişkisi uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 55,42 ± 14,45 yıl olup olguların %71,1'i kadındı. Nüks gelişen olgularda tümör boyutunun anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptandı (p=0,030). T2 hiperintensite, nüks gelişen grupta belirgin olarak daha sık izlendi ve nüks riskinde yaklaşık 4,7 kat artış ile ilişkili bulundu (p=0,003). Difüzyon kısıtlılığı varlığı, nüks eden olgularda anlamlı derecede daha yüksek oranda saptandı (p<0,001) ve nüks gelişme olasılığını belirgin şekilde artırdığı görüldü (OR=10,13). ADC değerleri nüks gelişen grupta anlamlı derecede daha düşük bulundu. Ayrıca düşük ADC değerlerinin artmış proliferatif aktivite ve yüksek histopatolojik derece ile ilişkili olduğu gözlendi. Ki-67 proliferasyon indeksinin WHO derecesi arttıkça anlamlı şekilde yükseldiği saptandı. Sonuç: Kontrastlı çok parametreli MRG değerlendirmesi, kraniyal meningiomların biyolojik davranışı hakkında önemli prognostik bilgiler sağlamaktadır. Özellikle difüzyon kısıtlılığı ve düşük ADC değerleri, yüksek proliferatif aktivite ve nüks riski ile anlamlı ilişki göstermektedir. Radyolojik bulguların histopatolojik parametrelerle birlikte değerlendirilmesi, preoperatif risk sınıflandırmasına katkı sağlayabilir ve hastaya özgü takip ile tedavi stratejilerinin planlanmasında yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cranial meningiomas are the most common primary intracranial tumors in adults. Although the majority demonstrate benign behavior, some cases exhibit aggressive biological characteristics, increased proliferative activity, and recurrence. Recent studies have suggested that preoperative magnetic resonance imaging (MRI) findings may provide prognostic information regarding tumor biology and recurrence risk beyond conventional histopathological assessment. The aim of this study was to evaluate the relationship between contrast-enhanced cranial MRI findings and histopathological parameters, and to investigate their association with recurrence risk in cranial meningiomas. Materials and Methods: This retrospective single-center study included 97 patients with histopathologically confirmed cranial meningiomas who underwent surgical resection between January 2014 and September 2025. Preoperative contrast-enhanced cranial MRI examinations were retrospectively reviewed. Imaging parameters including tumor size, location, contour characteristics, T1- and T2-weighted signal properties, enhancement pattern, peritumoral edema, dural tail sign, flow voids, diffusion restriction, and apparent diffusion coefficient (ADC) values were recorded. Histopathological evaluation included WHO 2021 grading, Ki-67 proliferation index, and p53 expression status. The relationships between radiological and histopathological parameters and recurrence were analyzed using appropriate statistical methods. Results: The mean age of the patients was 55.42 ± 14.45 years, and 71.1% were female. Tumor size was significantly greater in patients with recurrence (p=0.030). T2 hyperintensity was significantly more frequent in recurrent tumors and was associated with an approximately 4.7-fold increased recurrence risk (p=0.003). Diffusion restriction was observed significantly more often in recurrent cases (p<0.001) and was strongly associated with recurrence risk (OR=10.13). ADC values were significantly lower in recurrent tumors. In addition, lower ADC values were associated with increased proliferative activity and higher histopathological grade. Ki-67 proliferation index demonstrated a significant increase with higher WHO grades. Conclusion: Multiparametric contrast-enhanced MRI provides valuable prognostic information regarding the biological behavior of cranial meningiomas. In particular, diffusion restriction and low ADC values are significantly associated with increased proliferative activity and recurrence risk. Integrating radiological findings with histopathological parameters may contribute to preoperative risk stratification and assist in individualized follow-up and treatment planning.