EVİSSERASYON CERRAHİSİ UYGULANAN HASTALARDA SAĞLAM GÖZLERİN MULTİMODAL GÖRÜNTÜLEME PARAMETRELERİ İLE İNCELENMESİ
Evaluation of Fellow Eyes in Patients Undergoing Evisceration Surgery Using Multimodal Imaging Parameters
- Tez No: 1005916
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TAŞKAPILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Evisserasyon cerrahisi uygulanan hastaların klinik olarak tamamen sağlıklı görünen sağlam gözlerinde postoperatif erken ve orta dönemde meydana gelen mikrovasküler ve inflamatuar değişiklikleri multimodal görüntüleme yöntemleriyle değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, bilinen ek sistemik veya oküler hastalığı olmayan ve tek taraflı evisserasyon cerrahisi uygulanan 22 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Hastaların sağlam gözleri, preoperatif dönemde ve postoperatif 1. hafta, 1. ay ve 6. ayda optik koherens tomografi (OKT), OKT anjiyografi (OKTA) ve lazer flare fotometre (LFP) cihazlarıyla değerlendirildi. Retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, koroidal vasküler indeks (KVİ), ve LFP ile elde edilen ön kamara flare düzeylerindeki değişimler lineer karma etkili model ile incelendi. Bulgular: Postoperatif takiplerde global maküla kalınlığı ve total koroid kalınlığı anlamlı bir değişim göstermezken; 6. ay takiplerinde global RSLT kalınlığında sınırda (p=0,067), 1. ayda ise anlamlı (p=0,044) bir incelme saptandı. Yüzeysel ve derin kapiller pleksus vasküler yoğunluklarında özellikle postoperatif 6. ayda (superior ve inferior kadranlarda) anlamlı azalmalar izlendi (p<0,05). Ön kamara flare değerleri postoperatif 1. hafta ve 1. ayda preoperatif değerlere kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p<0,05). Ayrıca postoperatif 6. ayda KVİ değerlerinde başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edildi (p=0,049). Sonuç: Evisserasyon cerrahisi, görünürde sağlıklı olan diğer gözde klinik bir vizyon kaybı yaratmasa da, hemodinamik şift ve cerrahi inflamasyona bağlı olarak hücresel düzeyde subklinik mikrovasküler daralmaya (OKTA), kan-aköz bariyeri yıkılımına (flare) ve sekonder nörodejenerasyona (RSLT incelmesi) yol açmaktadır. Monoküler hastaların takiplerinde multimodal mikrovasküler monitorizasyon büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the microvascular, and inflammatory changes occurring during the early and mid-postoperative periods in the clinically healthy-appearing fellow eyes of patients undergoing evisceration surgery, utilizing multimodal imaging modalities. Materials and Methods: Twenty-two patients who underwent unilateral evisceration surgery and had no known additional systemic or ocular diseases were retrospectively included in the study. The fellow eyes of the patients were evaluated preoperatively and at the 1st week, 1st month, and 6th month postoperatively using optical coherence tomography (OCT), OCT angiography (OCTA), and laser flare photometry (LFP) devices. Changes in retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, choroidal vascularity index (CVI), and anterior chamber flare levels obtained via LFP were analyzed using a linear mixed-effects model Results: During the postoperative follow-up, global macular thickness and total choroidal thickness showed no significant changes. However, a significant thinning in global RNFL thickness was detected at the 1st month (p=0.044), while the thinning at the 6th month was borderline significant (p=0.067). Significant decreases in vascular density of the superficial and deep capillary plexuses were observed particularly at the 6th month postoperatively, specifically in the superior and inferior quadrants (p<0.05). Anterior chamber flare values were found to be significantly higher at the 1st week and 1st month postoperatively compared to preoperative values (p<0.05). Additionally, a statistically significant increase in CVI values was identified at the 6th month postoperatively compared to baseline (p=0.049). Conclusion: Although evisceration surgery does not lead to a clinical loss of vision in the seemingly healthy fellow eye, it triggers subclinical microvascular attenuation (OCTA), breakdown of the blood-aqueous barrier (flare), and secondary neurodegeneration (RNFL thinning) at the cellular level, driven by hemodynamic shifts and surgical inflammation. Therefore, multimodal microvascular monitoring is of paramount importance in the follow-up of monocular patients.