TOPİKAL ANTİGLOKOMATÖZ ALERJİSİ OLAN PRİMER AÇIK AÇILI GLOKOM HASTALARINDA SELEKTİF LAZER TRABEKÜLOPLASTİ ETKİNLİĞİ VE ETKİNLİĞİN ÖN KAMARA FLARE İLE İLİŞKİSİ
Efficacy of Selective Laser Trabeculoplasty in Primary Open-Angle Glaucoma Patients with Topical Antiglaucomatous Allergy and Its Relationship with Anterior Chamber Flare
  1. Tez No: 1005915
  2. Yazar: ONUR ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Topikal antiglokomatöz alerjisi olan primer açık açılı glokom (PAAG) hastalarında Selektif Lazer Trabeküloplastinin etkinliğini ve bu etkinliğin aköz flare ile ilişkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Retrospektif planlanan bu çalışmaya; Ağustos 2024 – Ağustos 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Glokom biriminde Primer Açık Açılı Glokom tanısı nedeniyle takipli olan ve topikal antiglokomatöz alerjisi sebebiyle Selektif Lazer Trabeküloplasti (SLT) yapılmış 32 hastanın 41 gözü dahil edilmiştir. Hastalar; aynı gün SLT yapılanlar (grup 1), alerji tedavi edilip bu süreçte GİB kontrolü için oral asetazolamid verilip alerji bulguları gerileyince SLT yapılan hastalar (grup 2) olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay kontrollerinde; En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı (GİB), aköz flare ölçümleri, kullanılan ilaç etken madde sayısı, Subfoveal Koroidal Kalınlık (SKK) ve Koroidal Vasküler İndeks (KVİ) ölçümleri değerlendirildi. Bulgular: Gözlerin %41,5'i (n=17) Grup 1, %58,5'i (n=24) ise Grup 2 grubuna dahil edildi. Tüm hastaların ortalama yaşı 70,32 ± 8,16 idi. Takip süresince GİB değerleri incelendiğinde, gruplar arasındaki tek anlamlı fark post-operatif 1. günde gözlendi; Grup 2'de Grup 1'e göre daha düşüktü (p=0,021). Birinci haftadan itibaren 6. aya kadar olan tüm takiplerde (1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay) gruplar arasında GİB açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Grup 1'de ortalama ilaç sayısı SLT öncesi 2,88 ± 1,22 idi. SLT sonrası erken dönemlerde anlamlı bir düşüş gösterse de 6. Ay kontrolde ortalama 2,00 ± 1,53 olarak saptandı. Grup 2'de ise SLT öncesi ortalama ilaç sayısı 2,42 ± 1,06 idi. SLT sonrası her kontrolde anlamlı olarak düşük izlendi ve 6. ayda 0,71 ± 1,00 saptandı. Her iki grupta preop flare değerine kıyasla 1. günde istatistiksel anlamlı flare artışı izlenmiş olup ardından 6. aya kadar progresif bir düşüş saptandı. Gruplar arasında hiçbir kontrolde flare değerleri açısından anlamlı fark bulunmadı (Hepsi için p>0,05). KVİ ve SKK değerlerinde de gruplar arasında hiçbir kontrolde istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (hepsi için p>0,05). 6. ay sonunda toplam başarı (%83,3 vs %47,1; p=0,020) ve ilaçsız başarı (%58,3 vs %17,6; p=0,012) Grup 2'de istatistiksel anlamlı derecede daha yüksekti. Grup 1'deki gözlerin %23,5'i ek cerrahiye ihtiyaç duyarken, Grup 2'deki hiçbir gözde ek cerrahi gereksinim gözlenmedi (p=0,024). Sonuç: SLT; topikal antiglokomatöz alerjisi olan PAAG hastalarında etkin bir tedavi yöntemidir. Ayı gün SLT yapılan grupta toplam başarı daha düşüktür ayrıca olguların %23,5'i ek cerrahiye ihtiyaç duymuştur. Topikal antiglokomatöz alerjisi tedavi edilip alerji bulguları gerileyince SLT uygulanmasının başarıya olumlu katkısı vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the efficacy of Selective Laser Trabeculoplasty (SLT) and its relationship with aqueous flare levels in primary open-angle glaucoma (POAG) patients with topical antiglaucomatous allergy. Material and Methods: This retrospective study included 41 eyes of 32 patients followed for Primary Open-Angle Glaucoma (POAG) at the Glaucoma Department of University of Health Sciences, Beyoğlu Eye Training and Research Hospital, between August 2024 and August 2025, who underwent Selective Laser Trabeculoplasty (SLT) due to topical antiglaucomatous allergy. The patients were divided into two groups: those who underwent SLT on the same day as the allergy diagnosis (Group 1), and those whose allergy was managed with medical treatment while systemic acetazolamide was administered for intraocular pressure (IOP) control, followed by SLT once the allergic signs had regressed (Group 2). For all patients, the following parameters were evaluated preoperatively and at postoperative day 1, week 1, month 1, month 3, and month 6: Best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), aqueous flare measurements (via laser flaremeter), the number of active medical ingredients, subfoveal choroidal thickness (SFCT), and choroidal vascular index (CVI). Results: Of the eyes, 41.5% (n=17) were in Group 1 and 58.5% (n=24) were in Group 2. The mean age of the patients was 70.32 ± 8.16 years. Analysis of IOP during follow-up revealed that the only significant intergroup difference occurred on postoperative day 1, with significantly lower values in Group 2 (p=0.021). No significant differences in IOP were observed between groups from postoperative week 1 through month 6 (p>0.05). In Group 1, the mean number of medications was 2.88 ± 1.22 before SLT; although a significant initial decline was observed, it was found to be 2.00 ± 1.53 at the 6-month follow-up. In contrast, the mean number of medications in Group 2 was 2.42 ± 1.06 before SLT, remained significantly lower at every post-SLT follow-up, and was recorded as 0.71 ± 1.00at the 6th month.Both groups exhibited a significant increase in flare levels on day 1 compared to baseline, followed by a progressive decline until month 6; however, no significant intergroup differences in flare levels were found at any time point (p>0.05). Similarly, no significant intergroup differences were detected in CVI and SFCT values throughout the follow-up period (p>0.05). At the end of the 6-month period, both total success rates (83.3% vs. 47.1%; p=0.020) and drug-free success rates (58.3% vs. 17.6%; p=0.012) were significantly higher in Group 2. While additional surgery was required in 23.5% of the eyes in Group 1, no surgical intervention was needed in Group 2 (p=0.024). Conclusion: SLT is an effective treatment modality for POAG patients with topical antiglaucomatous allergy. Success rates are lower in patients undergoing same-day SLT, with a 23.5% requirement for additional surgery. Our findings suggest that managing topical allergy before SLT procedure significantly contributes to clinical success.