İleri evre yaşa bağlı maküla dejenerasyonu hastalarında teleskopik merceğin güvenlik ve etkinlik sonuçları
Safety and efficacy outcomes of telescopic lens implantation in patients with advanced age-related macular degeneration
  1. Tez No: 1005917
  2. Yazar: EFE KOŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ÖZÇALIŞKAN, DR. ANIL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bilateral foveal tutulumlu ileri evre yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) ve eşlik eden kataraktı bulunan hastalarda yeni nesil küçük kesili implante edilebilir minyatür teleskop (SING IMT™) implantasyonunun kısa ve orta vadeli anatomik ve fonksiyonel sonuçları ile cerrahi güvenlik profilinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, tek merkezli bu çalışmada Ocak 2024–Nisan 2025 tarihleri arasında SING IMT™ implantasyonu yapılan ve en az 6 ay takip edilen 16 hastanın verileri analiz edildi. Preoperatif ve postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1., 3. ve 6. aylarda uzakta ve yakında en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (UEİDGK, YEİDGK), eksternal teleskop simülatörü sonuçları, okuma performansı parametreleri, yaşam kalitesi skorları (LVQoL), göz içi basıncı (GİB), refraktif ve biyometrik ölçümler, ön kamara derinliği, kornea endotel hücre yoğunluğu (EHY) ve komplikasyonlar değerlendirildi. Cerrahi, standart fakoemülsifikasyon ile kombine olarak korneal kesi veya sklerokorneal tünel yaklaşımı ile gerçekleştirildi. Tüm hastalara postoperatif dönemde görsel rehabilitasyon programı uygulandı. Bulgular: Ortalama yaş 71,2±6,1 yıl idi. UEİDGK preoperatif 1,07±0,18 logMAR iken 6. ayda 0,79±0,15 logMAR'a anlamlı olarak iyileşti (p=0,001); hastaların %81,3'ünde ≥0,1 logMAR ve %62,5'inde ≥0,2 logMAR görme artışı saptandı. YEİDGK değerleri progresif iyileşme göstererek 6. ayda 0,58±0,12 logMAR'a ulaştı. Preoperatif dönemde hiçbir hastada logMAR ≤1,0 düzeyinde okuma başarısı saptanmazken, 3. aydan itibaren bu oran %100 idi. LVQoL toplam skoru 53,13±10,05'ten 68,19±11,30'a yükseldi (p<0,001) ve hastaların %81,3'ünde ≥10 puanlık artış saptandı. GİB 6. ayda anlamlı azalma gösterdi (p=0,001). EHY 2460±379'dan 2201±451 hücre/mm²'ye gerileyerek ortalama %11,0±7,6 azalma gösterdi (p<0,001). En sık erken komplikasyonlar GİB artışı (%25) ve kornea ödemi (%18,8) iken, geç dönemde hiçbir hastada kornea dekompansasyonu, MNV reaktivasyonu veya eksplantasyon gereksinimi gelişmedi. Korneal kesi ve sklerokorneal tünel teknikleri arasında fonksiyonel kazanım açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: SING IMT™ implantasyonu, ileri evre YBMD'de klinik olarak anlamlı görme ve yaşam kalitesi artışı sağlayan etkili bir cerrahi rehabilitasyon yöntemidir. Fonksiyonel iyileşme, görsel rehabilitasyon ve nöroadaptasyon ile uyumlu olarak 3. aydan itibaren belirginleşip 6. aya kadar sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the short- and mid-term anatomical and functional outcomes, as well as the surgical safety profile, of Smaller-Incision New-Generation Implantable Miniature Telescope (SING IMT™) implantation in patients with advanced age-related macular degeneration (AMD) with bilateral foveal involvement and coexisting cataract. Materials and Methods: In this retrospective, single-center study, 16 patients who underwent SING IMT™ implantation between January 2024 and April 2025 with a minimum follow-up of 6 months were included. Corrected distance and near visual acuity (CDVA, CNVA), reading performance, vision-related quality of life (LVQoL), intraocular pressure (IOP), refractive and biometric parameters, anterior chamber depth, corneal endothelial cell density (ECD), and complications were evaluated preoperatively and postoperatively at day 1; week 1; and months 1, 3, and 6. Surgery was performed using standard phacoemulsification combined with either a corneal incision or sclerocorneal tunnel approach. All patients underwent structured postoperative visual rehabilitation. Results: Mean age was 71.2±6.1 years. CDVA improved significantly from 1.07±0.18 logMAR preoperatively to 0.79±0.15 at 6 months (p=0.001); ≥0.1 logMAR gain was observed in 81.3% and ≥0.2 logMAR in 62.5%. CNVA improved progressively to 0.58±0.12 logMAR at 6 months. While no patient achieved logMAR ≤1.0 preoperatively, this was reached in all patients from month 3 onward. LVQoL scores increased from 53.13±10.05 to 68.19±11.30 (p<0.001), with ≥10-point improvement in 81.3%. IOP decreased significantly at 6 months (p=0.001). ECD decreased from 2460±379 to 2201±451 cells/mm², corresponding to a mean reduction of 11.0%±7.6% (p<0.001). The most common early complications were transient IOP elevation (25%) and corneal edema (18.8%). No corneal decompensation, MNV reactivation, or device explantation occurred. Functional outcomes did not differ between surgical techniques (p>0.05). Conclusion: SING IMT™ implantation provides clinically meaningful improvements in visual function and quality of life in advanced AMD. Functional gains became evident from month 3 and persisted through month 6, consistent with visual rehabilitation and neuroadaptation.