Sekiz derslikli temel eğitim binalarının betonarme prefabrike elemanlarla üretiminde tasarım sorunları
- Tez No: 100594
- Danışmanlar: PROF.DR. METE TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu tezde, ülkemizin gündeminde olan temel eğitim sistemi ve sekiz derslikli temel eğitim binalarının prefabrike elemanlarla üretiminde karşılaşılacak tasarlama sorunları incelenmiştir. Birinci bölümde, prefabrikasyonun genel bir tanımı yapılarak prefabrikasyonu doğuran nedenler ve avantajlan-dezavantajlan açıklanmış, prefabrike sistemler;. Panellerle yapım. İskelet strüktürlü yapım. Hücrelerle yapım. Karma sistemlerle yapım, sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu sistemlerden temel eğitim okulu için en uygun üretim şeklinin panel sistemler ve iskelet sistemler olduğu görülmüştür. İkinci bölümde, temel eğitim sisteminin tanımı ve tarihsel gelişimi açıklanarak, eğitim ortamının özellikleri ve mimari ihtiyaç programı konulan incelenmiştir. Üçüncü bölümde, temel eğitim binalarının yerleştiği alanların zemin koşullan ve alt yapı hizmetleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, eğitim binalan üretim süreci aşamalan olan temel kararlar aşaması, programlama, tasarlama, gerçekleştirme ve kullanım aşamalan açıklanmıştır. Beşinci bölümde, tip araştırmalannda problem alanlan göz önünde bulundurularak, standardizasyonun gerekliliği, modüler koordinasyon seçiminin gerçekleştirilmesi, binada esneklik ve büyüme olanağı konulan açıklanmıştır. Altıncı bölümde, prefabrike inşaat teknolojilerinin kriterleri olan;. İnsan sağlığı ve can güvenliği ile ilgili emniyet ve güvenlik kriterleri: Isı ve ses yalıtımı, yangına, rüzgara, depreme karşı direnç konularını içerir.. Teknik ve Ekonomik kriterler: Ekonomik konular, teknolojik özellikler, insan gücü ve makine ihtiyaçlarını içerir.. Estetik ve fonksiyonel kriterler: Binamn montaj kolaylığı, inşaat-iklim ilişkileri, kaynak kullanım ve inşaat kapasitesini içerir. Yedinci bölüm ve sonuç bölümünde, temel eğitim binalannın prefabrike sistemlerle üretimindeki teknolojik sorunlar olan üretim-taşıma-montaj sorunları, iklimsel ve deprem konulannın getirdiği sorunlar ve çözümleri üzerinde açıklamalar yapılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN PROBLEMS FOR PRODUCING BASE EDUCATIONAL BUILDINGS THAT HAS EIGHT CLASSROOMS WITH REINFORCED CONCRETE PREFABRICATE ELEMENTS The objective of this thesis is to examine the project problems that will be faced while the production of eight classrooms educational buildings with the prefabricate system that requires advanced technology. At the first part, prefabrication, the reasons of starting to built prefabrication and its advantages and disadvantages are explained. And also, prefabricate systems are described. Prefabricate Systems are; * Building by panels. Building by big panels. Building by small panels * Building by framework structure. Column - Beam systems. Frame systems. Mushroom structures * Building by cells. Close cells. Open cells * Building by mixed systems. Panel + framework. Panel + cells At the second part, base educational systems and their historical development are explained. In additional, how the educational environment should be is explained. Also, recommendations about the size of school and the space of school are given. Building spaces that are determined by Ministry of National Education are shown as below; The needed space for educational buildings The needed space for dormitories Total needed space 5,5 m / Per student 9,5 m2 /Per student 15 m2/ Per student In additional, base educational school with 1 - 5 classes is supplied by Ministry of National Education. At the third part, how the locations of base educational buildings, its topography, wind and ground conditions, and substructure should be, are described. At the fourth part, steps at the production process of educational building are examined. IX* Base decisions * Programming * Planning * Verify * Usage At the fifth part, the problem area of searching the types of school buildings is considered. Moreover, the necessity of standardization and choosing a module is determined. Requirement of flexibility and growth is described. Construction of prototype school in Thailand by UNESCO is given as an example and is described. At the sixth part, criteria of the technology of prefabricate construction is examined. These are; Safety and Security Connected with Human Health and Life Security Criteria : Include temperature and noise isolation, and resistance against to wind, fire and earthquake. Technical and Economical Criteria : Include economic topics, technological peculiarity and the necessity of labor and machine. Esthetic and Functional Criteria : Include construction - climate relations, usage of source, and construction capacity. At the last part, technological problems at producing base educational buildings with prefabricate element and also production - transport and storing - fitting problems are analyzed. x