Bileşen düzeyinde bina iç bitirme malzemelerinin seçiminde birim fiyat analizlerinin kullanım olanaklarının araştırılması
- Tez No: 100596
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
BİLEŞEN DÜZEYİNDE BİNA İÇ BİTİRME MALZEMELERİNİN SEÇİMİNDE BİRİM FİYAT ANALİZLERİ' NİN KULLANIM OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, bileşen düzeyinde bina iç bitirme malzemelerinin seçimi için, ülkemizde yaygın olarak kullanılan Birim Fiyat Analizleri yardımıyla bir seçim yöntemi ortaya koymak, buna bağlı olarak türleri ve özellikleri gün geçtikçe artan bina iç bitirme malzemelerinin seçiminde akılcı kararların alınmasını sağlamaktır. Çalışma altı bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde tezin yapılış amacı, önemi, yöntemi, sınırlılıkları ve konu ile ilgili tanımlarına kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde çalışmada kullanılacak bileşen düzeyinde ki iç bitirme malzemeleri için, mevcut sınıflandırma sistemleri ve daha önce bu alanda yapılan çalışmalarda yer alan sınıflandırma sistemleri incelenerek, bir öneri sistem oluşturulmuştur. Çalışmada kolaylık sağlaması amacıyla oluşturulan sınıflandırma sistemi“Bağımsız Birim Düzeyinde”ve“Bina Düzeyinde”olarak iki başlık altında toplanmıştır. Üçüncü bölümde, önce Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı Birim Fiyat Sistemi hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Daha sonra bir önceki bölümde oluşturulan sınıflandırma sisteminde bulunan bina iç bitirme malzemelerinin Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı' nın 1996 Birim Fiyat Analizleri içinde ki durumları incelenmiştir. İnceleme sonucunda bazı bileşenlerin Birim Fiyat Analizleri içinde var olmadığı ve analizlerin bazı konularda yetersiz olduğu görülmüştür. Bu ve diğer eksiklikler bölüm sonunda ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde yapı ürünlerinin seçimi için geliştirilen yöntemler ve bu yöntemlerde kullanılan çeşitli teknikler incelenmiştir. Bu tekniklerin bazılarından bir sonraki aşamada ortaya konmuş olan bileşen düzeyinde ki bina iç bitirme malzemelerinin seçimi için oluşturulan yöntemin çeşitli aşamalarında yararlanılmıştır.Beşinci bölümde ilk olarak bileşen düzeyinde iç bitirme malzemelerinin seçimi için ortaya konan yöntem tanımlanmıştır. İkinci olarak iç bitirme malzemeleri hakkında karar vericilere yardımcı olması için sınıflandırma kapsamına alınan her bitirme malzemesinin ön bilgileri verilmiştir. Bu ön bilgilerin yanısıra yöntem hem teorik hem de uygulamalı olarak tanıtılmıştır. İç bitirme malzemeleri tür ve sayı olarak fazla olması ve bazı bileşenlerin benzer şekillerde seçilmesi söz konusu olduğundan tüm bileşenlerin seçim aşamaları ayrıntılı şekilde incelenememiştir. Uygulamalar özde aynı, uygulamada farklı olan Tek Parçadan Oluşan Bileşenler“ ve ”Çok Parçadan Oluşan Bileşenler" ana başlıkları altında ayn ayn yapılmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde sonuçlar ve öneriler, Ek' in de ise Birim Fiyat Analizleri içinde bulunan bina iç bitirme malzemelerinin sadeleştirilmiş tabloları yer almaktadır. XI
Özet (Çeviri)
TO SEARCH THE USAGE POSSIBILITIES OF UNIT COST ANALYSIS IN CHOOSING THE STRUCTURAL INTERNAL FINISING MATERIAL IN THE LEVEL OF COMPONENT SUMMARY The aim of this study is to develop a method of internal finishing materials of a structure in the level of components with the aid of Unit Cost Analysis which is commonly utilized in Turkey and to provide an intelligent decision in choosing these materials. This study contains six sections. In the first section, the aim of the study, its limits and definitions related to the subject are given. In the second section, a new suggestion is made. Existent classifying systems and classifying methods developed for internal finishing materials in the level of componets will be used in this study are searched. To make this classifying system easy, it is investigated under two headings: In the Level of Structure, Independent of Unit Level. In the third section, at first, knowledge about Ministry of Public Works Unit Cost System is given. Then, the place of structural internal finishing materials discussed in the second section, are searched in Ministry of Public Works 1996 Unit Cost Analysis. It was seen that this analysis is insufficient and componets given in analysis are also insufficient. These insufficient parts are explained in the end of section. In the forth section, methods developed for choosing the materials of a structure and techniques employed in these methods are examined. Some techniques are also used to select the internal finishing materials of a structure in the level components in other methods. In the fifth section, first, the method of choosing internal finishing material of structure is defined. Next, every material placed in classifying, is explained to help xiitaking an intelligent decision. Method is explained both theoretically and practically. All parts of choosing the components are not examined in detail because internal finishing materials are too much in quantity and quality. Besides, choosing the similar componenet is also possible. Practices, which are same in real but diffirent in practice, are examined under two headings: Components Having Single Piece and Components Having Pieces In the sixth section, results and suggestions are summarized. Simplified tables of structural internal finishing materials placed in Unit Analysis are also developed. xin