Taşıyıcı ızgara-cam pano arası bağlantı mekanizması' özelindeki giydirme cephe sistemlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of curtain wall systems in the context of connection mechanisms between structural frame-glass lite
- Tez No: 151366
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
TAŞIYICI IZGARA-CAM PANO ARASI BAĞLANTI MEKANİZMASI ÖZELİNDEKİ GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Mimarlık yapıtının dıştan algılanmasında başrolü oynayan cepheler ve kitlesel etkisi, metal doğrama kavramını aşan, giydirme cephe çözümleri ile yapıyı tümüyle saran, giydiren yeni bir anlayışın öncülüğünü sergilemektedir. Müşteri ve/veya kullanıcının soyut ve somut isteklerinin de görünen bir yüzü olan cepheler, tasarımcısının avangart çözümleriyle temsiliyetin ve kullanıcı konfor koşullarının gerçekleşmesini sağlamaktadır. Giydirme cephe sistem seçeneklerinin performans gereksinmeleri ve ölçütleri doğrultusunda değerlendirmesini yaparak, hem karşılaştırılmış seçeneklerden en uygun olanının seçimine hem de değerlendirilmiş ürünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Yukarıda belirlenen amaca yönelik olarak çalışma beş bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde; çalışmanın alam, amacı ve yöntemi belirlenmiştir. İkinci bölümde; giydirme cephelerin, iç ortamda kullanıcı gereksinmelerini karşılamak amacıyla sağlaması gereken performans gereksinmeleri açıklanmıştır. Her bir gereksinme için kullanıcı konfor koşulları belirlenmiş ve bu koşulları sağlamak için bileşen ve eleman düzeyinde geliştirilen çözümler açıklanmıştır. Bu bağlamda giydirme cephe sistemlerinin performans gereksinmeleri aşağıda sıralanan on başlık altmda irdelenmiştir.. Taşıyıcılık, su sızdırmazhk, ısısal koruma, güneş ışınımı kontrolü, gürültü kontrolü ve yangın direnci gibi fiziksel etmenlere bağlı gereksinmeler. Güvenlik, yapım ve montaj, bakım-onarım ve estetik gibi gerçekleştirme aşamasına ait gereksinmeler Üçüncü bölümde; giydirme cephelerde sistem seçeneklerinin belirlenmesi amacıyla öncelikle sistem bileşenleri belirlenmiş ve taşıyıcı ızgara-cam pano arası bağlantı şekline göre sınıflandırma yapılmıştır. Giydirme cephelerde bileşenlerin, farklı cephe sistemlerine göre çeşitlilik gösterse de, temelde 3 tip olduğu görülmüştür.. Taşıyıcı bileşen (taşıyıcı ızgara). Örtü bileşeni (cam pano). Tespit bileşeni Örtü bileşeninin saydam (cam) ve opak kuşak olmak üzere iki ayrı bölgeden oluştuğu, tespit bileşeninin ise örtü-taşryıcı ve taşıyıcı-taşıyıcı bileşenler ile taşıyıcı bileşen-bina taşıyıcı sistemi arasındaki bağlantıları sağlayacak şekilde çeşitlilik gösterdiği görülmüştür. ıxGiydirme cephelerin 'taşıyıcı ızgara-cam pano arası bağlantı şekli' ne göre sınıflandırması yapılarak, sistem seçenekleri sürekli bağlantılı ve noktasal bağlantılı sistemler olarak iki gruba ayrılmıştır. Sürekli bağlantılı sistemlerde yapıştırma ve/veya sıkıştırma esaslı bağlantı mekanizmalarımn kullanıldığı ve sistemin aşağıda sıralandığı gibi çeşitlilik gösterdiği görülmüştür.. Baskı profilli sistemler. Taşıyıcı macunlu sistemler (strüktürel silikonlu sistemler) o İki kenarı strüktürel silikonlu sistemler o Dört kenarı strüktürel silikonlu sistemler. Karma sistemler Noktasal bağlantılı sistemlerde ise (strüktürel cam sistemleri) cephe sistemine etkiyen yüklerin nasıl aktarılacağı ve cam panonun nasıl taşınacağı sorununa ilişkin olarak, aşağıda izlenen bağlantı mekanizmalarının kullanıldığı görülmüştür.. Standart bulonlu bağlantı. Standart bulonlu ve levhalı bağlantı. Gömme bulonlu bağlantı. Eklemli gömme bulonlu bağlantı o Dış mafsallı o İç mafsallı Dördüncü bölümde; giydirme cephe sistem seçeneklerinin birbirleri ile objektif olarak karşılaştırılabilmesi için öncelikle performans ölçütleri belirlenmiş ve her sistem seçeneği, her bir performans ölçütü doğrultusunda değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda hem karşılaştırılmış seçeneklerden en uygun olanının seçimini kolaylaştırmak hem de değerlendirilmiş ürünün gelişimine katkıda bulunulmak amacıyla, kullanılan bilgiler (performans gereksinmeleri, sistem seçenekleri ve performans ölçütleri) bir tablo haline getirilmiştir. Çalışma kapsamında varılan sonuçlar ise sonuç bölümü olan 5. bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
AN EVALUATION OF CURTAIN WALL SYSTEMS IN THE CONTEXT OF CONNECTION MECHANISMS BETWEEN STRUCTURAL FRAMMLASS LITE SUMMARY The facades and the mass impact of facades play a leading role in the perception of the architectural product. The facades, by the use of curtain wall systems which are defined beyond the concept of metalic glazing, have now reached to a leading definiton that aims to cover and to dress the building. By the avant-garde designs of the architect; facades, that are the reflections of the user's/client's abstract and concrete demands, have not only a representational role but also try to meet the user comforts conditions. The aim of this thesis study is; to find the most appropriate alternative curtain wall system and to assist the development of the evaluated product; by comparatively examining the performance requirements and criteria's of the current curtain wall systems. The thesis comprises five chapters; In the first chapter, the aim, concept and methods of the work are defined. In the second chapter; performance requirements of curtain walls that meet the user requirements are defined. Performance requirements are detected with respect to each user requirement. Solutions developed at elements and joints scale are discussed. In this respect the performance requirements of curtain wall systems are discussed under the below mentioned subjects;. Requirements due to physical affects; structural bearing, water resistance, heat resistance, solar control, noise control and fire resistance;. Formal requirements; security, production and assemblage, maintenance and repair, aesthetics; In the third chapter; System components are figured in order to define systematic alternatives and a classification is proposed according to connection type between the structural frame-glass lite. Although the facade system vary, it is observed that there are three main types of connections.. Structural component (structural frame). Covering component (glass lite ). Fixing component (connections) It is observed that; the infill unit consists of two regions that are opaque band and transparent band (glass); while the fixing component varies between, covering component-structural frame and structural-structural frame components and also structural frame-building structural system connections. xiA classification is proposed according to“connection type of structural frame-glass lite”; and two group of system alternatives; continuous fixed systems and point fixed systems are defined. It is observed that pasted/glued and/or compressed based fixing mechanisms are used for the continuous fixed mechanisms and the fixing component have alternative systems mentioned as below;. Pressure plate systems. Structural sealant systems (structural silicone systems) o Two sided structural silicone systems o Four sided structural silicone systems. Combined systems The Point fixed systems (structural glass systems) are designed through the below mentioned mechanisms which are basicly defined according to the distribution of the loads affecting the facades and distribution of the load of the glass panel to the building.. Standart bolt. Standart bolt with plate. Countersunk bolt. Articulated countersunk bolt o Outer articulation o Inside articulation In the fourth section; the performance criteria's are defined and each system alternative is evaluated through each performance criteria to objectively compare the curtain wall systems. Following this phase a table consisting of performance requirements, system alternatives and performance criteria's, is prepared in order to easily select the appropriate alternative and assist the development of the evaluated product. The fifth chapter, consists of the results found at the end of the study. xn