Memlûk döneminde Mısır- Sudan ilişkileri (648- 923 H. / 1250-1517 MS)
Egypt– Sudan relations during the Mamluk period (648–923 AH/ 1250–1517)
- Tez No: 1005970
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Memlûkler Dönemi'nde Mısır ile Sudan arasındaki ilişkileri 648-923 H. / 1250-1517 M. yılları arasında siyasî, askerî, sosyal, kültürel ve ticarî boyutlarıyla ele almaktadır. Çalışmanın Giriş Bölümünde Memlûkler Dönemi'nin önemi ile çalışmada kullanılan temel kaynaklar tanıtılmış; ayrıca Nûbe'nin coğrafi özellikleri ile Hristiyan Nûbe krallıklarının siyasî ve toplumsal yapıları hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Bunun yanı sıra, Mısır ile Nûbe arasındaki ilişkilerin Memlûkler Dönemi'ne kadar olan tarihî gelişimi ana hatlarıyla ele alınmıştır. Çalışmanın Birinci Bölümünde Memlûkler Dönemi'nde Mısır-Nûbe arasındaki siyasî ve askerî ilişkiler incelenmiş; Memlûklerin Nûbe'ye yönelme sebepleri, özellikle Sultan ez-Zâhir Baybars dönemindeki seferler ile sonraki Memlûk sultanları döneminde yaşanan gelişmeler ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Ayrıca Arap kabilelerinin bölgedeki etkisi ve Hristiyan Nûbe krallıklarının çözülüş süreci değerlendirilmiştir. İkinci Bölümde sosyal ve kültürel ilişkiler üzerinde durularak, Arap kabilelerinin Nûbe'ye göçleri, İslâmiyet'in ve Arapçanın yayılışı, şehirlerin ve toplumun İslamlaşma süreci ile âlimler ve mutasavvıfların bölgedeki rolleri ortaya konmuştur. Üçüncü Bölümde ise ticarî ilişkiler ele alınmış; kara ve nehir ticaret yolları, ticaret merkezleri ve limanlar ile Mısır ile Nûbe arasındaki ithalat ve ihracat ürünleri tespit edilmiştir. Tez çalışması, Memlûkler Dönemi'nde Mısır-Nûbe ilişkilerinin çok boyutlu yapısına dair yapılan değerlendirmeler ışığında elde edilen tespitlerin ortaya konulmasıyla sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relations between Egypt and Sudan during the Mamluk period (648–923 AH / 1250–1517 CE), exploring their political, military, social, cultural, and commercial dimensions. The Introduction highlights the significance of the Mamluk period and presents the primary sources utilized in the research. It also provides an overview of Nubia's geographical features as well as the political and social structures of the Christian Nubia's geographical features and the political and social structures of the Christian Nubian kingdoms. In addition, it outlines the historical development of Egypt-Nubia relations prior to the Mamluk era. The First Chapter analyses the political and military relations between Egypt and Nubia during the Mamluk period. It discusses the reasons behind the Mamluks' interest in Nubia, with particular emphasis on the campaigns conducted during the reign of Sultan al-Ẓāhir Baybars, as well as subsequent developments under later Mamluk sultans. It also examines the influence of Arab tribes in the region and the processes that to the disintegration of the Christian Nubian Kingdoms. The Second Chapter focuses on social and cultural relations, addressing the migration of Arab tribes into Nubia, the spread of Islam and the Arabic language, the Islamization of cities and society, and the roles played by scholars and Sufi figures in the region. The Third Chapter explores commercial relations, identifying overland and riverine trade routes, major trade centres and ports, as well as the principle import and export commodities exchanged between Egypt and Nubia. The thesis concludes by presenting the findings derived from an analysis of the multidimensional nature of Egypt–Nubia relations during the Mamluk period.