İzmir çevresinde salata-marul (Lactuca sativa l.) yetiştiriciliğinde sorun olan bakteriyel etmenlerin saptanması
Detection of bacterial causal agents in lettuce (Lactuca sativa l.) cultivation around Izmir
- Tez No: 1005969
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, İzmir ve çevresinde salata-marul (Lactuca sativa L.) yetiştiriciliğinde kalite ve verim kaybına neden olan bakteriyel etmenlerin belirlenmesini amaçlamıştır. Marul üretiminde sıkça karşılaşılan bakteriyel patojenler arasında Pseudomonas cichorii, P. viridiflava, Xanthomonas campestris pv. campestris, X. campestris pv. vitians, Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum ve Enterobacter cloacae gibi türler yer almaktadır. Ancak, bu patojenlerin İzmir bölgesindeki varlığına dair literatürde yeterli veri bulunmamaktadır. Çalışma kapsamında İzmir'in Menderes ve Menemen ilçeleri başta olmak üzere çeşitli üretim alanlarından ve pazar/marketlerden hastalıklı marul örnekleri toplanarak, klasik izolasyon yöntemleri ile bakteriyel etmenler izole edilmiştir. İzolatların ön tanısı LOPAT (Levan oluşumu (L), Oksidaz testi (O), Patateste pektolitik aktivite (P), Arginin dehidrolaz testi (A), tütünde aşırı duyarlılık (HR) testi (T)) testlerle yapılmıştır. Ön tanısı yapılan bakteriyel izolatların virulenslikleri, kıvırcık marul çeşidi üzerinde patojenisite testleri ile gerçekleştirilmiş ; bu testler sonucunda marulda patojen bakteriyel izolatlar belirlenmiştir. Marulda patojen olduğu belirlenen izolatlar arasından seçim yapılarak 16S rRNA universal primerleri kullanılarak PCR yöntemiyle moleküler tanı yapılmıştır. Elde edilen PCR ürünleri sekansa gönderilerek patojen bakteriyel izolatların tür tanısı yapılmıştır. Moleküler tanı sonucunda, İzmir'de marul bitkisinde en yaygın bakteriyel etmenin Pseudomonas viridiflava olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışması İzmir ve çevresinde marul yetiştiriciliğinde sorun olan bakteriyel patojenlerin belirlenmesine yönelik bir ilk çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to identify bacterial pathogens causing quality and yield loss in lettuce (Lactuca sativa L.) cultivation in and around Izmir. Among the bacterial pathogens commonly encountered in lettuce production are species such as Pseudomonas cichorii, P. viridiflava, Xanthomonas campestris pv. campestris, X. campestris pv. vitians, Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum, and Enterobacter cloacae. However, there is insufficient data in the literature regarding the presence of these pathogens in the İzmir region. Within the scope of the study, diseased lettuce samples were collected from various production areas and markets/ greengrocers, primarily in the Menderes and Menemen districts of Izmir, and bacterial agents were isolated using classical isolation methods. The preliminary diagnosis of the isolates was made using the LOPAT (Levan formation (L), Oxidase test (O), Pectolytic activity on potato (P), Arginine dihydrolase test (A), hypersensitivity test on tobacco (HR) (T)) tests. The virulence of the tentatively identified bacterial isolates was determined through pathogenicity tests on a curly lettuce variety; as a result of these tests, pathogenic bacterial isolates were identified in the lettuce. Molecular diagnosis was performed using the PCR method with 16S rRNA universal primers, selecting from isolates identified as containing pathogens in lettuce. The obtained PCR products were sent for sequencing to identify the species of the pathogenic bacterial isolates. As a result of molecular diagnosis, it was determined that the most common bacterial agent in lettuce plants in Izmir is Pseudomonas viridiflava. This thesis study is a preliminary work aimed at identifying bacterial pathogens that are problematic in lettuce cultivation in and around Izmir.