YOĞUNLUK AYARLI ARK TEDAVİSİ (VMAT) PLANLARINDA DOZ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNÜN KALİTE KONTROL ÜZERİNE ETKİSİ
THE EFFECT OF DOSE RESOLUTION ON QUALITY ASSURANCE IN VOLUMETRİC MODULATED ARC THERAPY (VMAT) PLANS
- Tez No: 1005972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EBRU ERMİŞ, PROF. DR. LÜTFİYE ZÜMRE ARICAN ALICIKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
Özet
İzmir Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Fiziği Anabilim Dalı'nda yapılan bu tez çalışmasında, Yoğunluk Ayarlı Ark Tedavisi (VMAT) tekniği ile oluşturulan tedavi planlarında, doz çözünürlüğünün kalite kontrol (KK) süreçleri üzerindeki etkisinin, gama (γ) indeksi analizi kullanılarak karşılaştırılması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan 10 prostat kanseri hastasına ait tedavi planları 6 MV ve 10 MV enerjili X-ışın demetleri kullanılarak VMAT tekniği ile yapılmıştır. KK aşaması için referans fantomlar yine tedavi planlama sistemi (TPS) üzerinden her bir çözünürlük için ayrı ayrı oluşturulmuştur. Oluşturulan bu KK planlarının ölçümleri MatriXX Evolution Sistemi kullanılarak yapılmıştır. Ölçümler sonucunda elde edilen doz dağılımları, TPS ile oluşturulan referans doz dağılımları ile gama indeksi analizi kullanılarak karşılaştırılmıştır. %2 doz farkı ve 2 mm mesafe kriterleri göz önüne alınarak ölçümler değerlendirilmiştir. 7,62 mm çözünürlük için ortalama gama geçiş oranı %96,2 bulunmuştur. Bu değer 3,81 mm ve 1,0 mm çözünürlükleri için sırasıyla %99,1 ve %99,2 bulunmuştur. Değerlendirme kriterleri sebebiyle rektum ve mesane organlarına ait hacim verileri, kullanılan iki ışın alanı için maksimum alan genişliği, planlara ait normalizasyon yüzdeleri ve doğrusal hızlandırıcıdan çıkan çıkışın bir ölçüsü olan toplam LİNAK monitör ünitesi (MU) değerleri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatür ile uyumlu olup, doz hesaplama grid boyutu küçüldükçe doz dağılımı doğruluğu artmakta ve özellikle VMAT planlarında grid boyutu plan doğruluğunu etkileyen önemli bir parametre olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu çalışma VMAT tekniği ile oluşturulan tedavi planlarında, farklı doz çözünürlüklerine bağlı olarak en optimal doz çözünürlüklerinin ne olması gerektiğinin belirlenmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak KK süreçlerinin daha güvenilir ve etkin olarak sonuçlanmasına olanak verirken, hasta güvenliği ve tedavilerin kalitesi bakımından bir artış sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study, conducted in the Department of Health Physics at İzmir Tınaztepe University, aimed to investigate and compare the effect of dose calculation grid resolution on quality assurance (QA) processes in treatment plans generated using the Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) technique by means of gamma (γ) index analysis. In this study, VMAT treatment plans were created for 10 prostate cancer patients using 6 MV and 10 MV photon beams. For the QA procedure, reference phantoms were generated separately for each dose resolution within the treatment planning system (TPS). Quality assurance measurements were performed using the MatriXX Evolution system. The measured dose distributions were compared with the TPS-calculated reference dose distributions using gamma index analysis. The evaluation was performed using 2% dose difference and 2 mm distance-to-agreement criteria. The average gamma passing rate was found to be 96.2% for 7.62 mm resolution, while it was 99.1% and 99.2% for 3.81 mm and 1.0 mm resolutions, respectively. Additionally, rectum and bladder volume data, maximum field width for the two beam fields used, plan normalization percentages, and total monitor unit (MU) values were also evaluated. The results of this study are consistent with the literature, indicating that decreasing the dose calculation grid size improves dose distribution accuracy, and grid resolution is an important parameter affecting plan accuracy, especially in VMAT plans. Furthermore, this study contributes to determining the optimal dose resolution for VMAT treatment planning. In addition, improving QA reliability and efficiency may contribute to increased patient safety and overall treatment quality.