LİNEER HIZLANDIRICILARDA IŞIN PROFİLİNİN DOZ DAĞILIMINA ETKİSİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ
EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECT OF THE BEAM PROFILE ON DOSE DISTRIBUTIONS IN A LINEAR ACCELERATORS
  1. Tez No: 1005973
  2. Yazar: MERT GÖZETLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EBRU ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, radyoterapide önemli bir kalite parametresi olan ışın profili simetrisindeki bozulmaların doz dağılımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, lineer hızlandırıcıda kontrollü olarak oluşturulan ışın profili simetri sapmalarının hem basit statik alanlar hem de klinik Volümetrik Modüle Edilmiş Ark Tedavisi (VMAT) planları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmada referans veri seti olarak açık statik alanlar ve hastaya özgü bir baş-boyun VMAT tedavi planı kullanılmıştır. Işın profilinde farklı düzeylerde oluşturulan kontrollü asimetri durumlarında elde edilen doz dağılımları yüksek çözünürlüklü iki boyutlu iyon odası dizisi kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen ölçüm verileri referans ölçümlerle karşılaştırılmış ve doz dağılımlarındaki farklılıklar gama analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca simetri sapması düzeyi ile gama geçiş oranları arasındaki ilişki istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları, ışın profilinde meydana gelen asimetri artışının doz dağılımı doğruluğunu belirgin biçimde etkilediğini ve gama geçiş oranlarında düşüşe yol açtığını göstermiştir. Statik alanlarda bu etkinin daha belirgin olduğu, VMAT tekniğinin dinamik ışınlama yapısının ise bazı temel ışın hatalarının etkisini kısmen azaltabildiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, klinik tolerans sınırları içinde değerlendirilebilecek küçük simetri sapmalarının dahi doz dağılımı homojenitesini etkileyebileceği belirlenmiştir. Sonuç olarak, ışın profili bütünlüğünün korunması ve ışın simetrisinin kalite kontrol süreçlerinde düzenli ve dikkatli biçimde izlenmesi, modern radyoterapi uygulamalarında yüksek doğruluk ve tedavi güvenliğinin sağlanması açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of deteriorations in beam profile symmetry, which is an important quality parameter in radiotherapy, on dose distribution. In modern radiotherapy applications, ensuring treatment accuracy requires regular monitoring of the beam characteristics of linear accelerators and the careful implementation of quality control processes. In this context, the aim of this study is to comparatively evaluate the effects of beam profile symmetry deviations, intentionally created in a linear accelerator, on both simple static fields and clinical Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) plans. In the study, open static fields and a patient-specific head and neck VMAT treatment plan were used as reference data sets. Dose distributions obtained under conditions of controlled asymmetries created at different levels in the beam profile were measured using a high-resolution two-dimensional ionization chamber array. The obtained measurement data were compared with the reference measurements, and the differences in dose distributions were evaluated using the gamma analysis method. In addition, the relationship between the level of symmetry deviation and the gamma passing rates was analyzed using statistical methods. The results of the study showed that the increase in asymmetry occurring in the beam profile significantly affects the accuracy of the dose distribution and leads to a decrease in gamma passing rates. It was observed that this effect was more pronounced in static fields, whereas the dynamic irradiation structure of the VMAT technique could partially reduce the impact of some fundamental beam errors. However, it was also determined that even small symmetry deviations that can be considered within clinical tolerance limits may affect the homogeneity of the dose distribution. In conclusion, maintaining the integrity of the beam profile and regularly and carefully monitoring beam symmetry within quality control processes are of critical importance for ensuring high accuracy and treatment safety in modern radiotherapy applications.