Ağaç işleme endüstrisi atıksularının oksidasyon yöntemleriyle arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the treatability of wood processing industry wastewater by oxidation methods
  1. Tez No: 1005987
  2. Yazar: REHAP ELORABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL AKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tarımsal bir atık olan yeşil çay yapraklarından bilyalı öğütme ve kalsinasyon yöntemleri ile sentezlenen demir-bakır yüklü biyoçar (FeCu-BC) kompozit katalizörü kullanılarak, kompleks matrisli ağaç işleme endüstrisi atıksularının ileri oksidasyon prosesleri (İOP) ile arıtılabilirliği araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda oksidan olarak peroksimonosülfat (PMS) ve ışık kaynağı olarak UVC kullanılmıştır. UV-C/PMS/FeCu-BC fotokatalitik sisteminin performansı, katalizör dozu, oksidan konsantrasyonu ve atıksuyun başlangıç pH değeri üzerinden optimize edilmiştir. Deneysel sonuçlar; 1 g/L katalizör ve 9 mM PMS dozunda, 90 dakikalık reaksiyon süresi sonunda %91,60 oranında yüksek bir Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) giderimi sağlandığını göstermiştir. Sistemin pH 3 ile 10 arasındaki geniş bir aralıkta verimliliğini koruması ve doğal pH değerinde (7,58) yüksek aktivite sergilemesi, kimyasal kullanımını minimize etmiştir. Mekanistik incelemeler, kirleticilerin parçalanmasında radikal olmayan tekli oksijenin (1O2) birincil rol oynadığını ortaya koymuştur. FeCu-BC katalizörünün beş döngü sonundaki yüksek kararlılığı ve düşük metal sızıntı oranları, malzemenin operasyonel dayanıklılığını ve çevre dostu karakterini kanıtlamıştır. Geliştirilen katalizörün fotokimyasal aktivasyonu sonucunda ortaya çıkan radikal olmayan mekanizma baskınlığı ve sistemin geniş pH aralığındaki başarısı, bu yöntemin endüstriyel ölçekli uygulamalar için sürdürülebilir ve maliyet etkin bir alternatif olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatability of wood processing industry wastewater with a complex matrix was investigated using advanced oxidation processes (AOPs) catalyzed by an iron-copper-loaded biochar (FeCu-BC) composite. The catalyst was synthesized from agricultural waste green tea leaves via ball milling and calcination methods. In the experimental studies, peroxymonosulfate (PMS) was used as an oxidant and UVC was used as a light source. The performance of the UV-C/PMS/FeCu-BC photocatalytic system was optimized based on catalyst dosage, oxidant concentration, and the initial pH value of the wastewater. Experimental results demonstrated a high Chemical Oxygen Demand (COD) removal efficiency of 91.60% at a reaction time of 90 minutes, with a catalyst dose of 1 g/L and a PMS concentration of 9 mM. The system maintained its efficiency across a wide pH range (3 to 10) and exhibited high activity at the wastewater's natural pH (7.58), thereby minimizing chemical consumption. Mechanistic investigations revealed that non-radical singlet oxygen (1O2) played the primary role in the degradation of pollutants. The FeCu-BC catalyst demonstrated high stability and low metal leaching rates after five cycles, proving its operational durability and eco-friendly character. The dominance of the non-radical mechanism resulting from the photochemical activation of the developed catalyst, combined with the system's success across a broad pH range, suggests that this method is a sustainable and cost-effective alternative for industrial-scale applications.