Ağaç işleme endüstrisi için genel amaçlı programlanabilir tezgah üretim sayacı
General purpose intelligent machine tool production counter for wooden furniture industry
- Tez No: 34284
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Ağaç İşleme Endüstrisi'nde üretim bandlarının tek bir noktadan izlenmesini ve denetimini sağlamak amacıyla gerçek zamanda çalışan, mikroişlemci denetimli, genel amaçlı, programlanabilir bir tezgah üretim sayacı tasarlanmıştır. Bu tasarımı sadece Ağaç İşleme Endüstrisi'ne değil aynı zamanda üretim bandı kullanılan ve bu bandların sabit hızla ilerlediği diğer endüstrilere de uygulamak mümkündür. Dizge, merkezi bilgisayar ve merkezi bilgisayarın denetimi altında çalışan mikroişlemci denetimli bir modülden oluşmaktadır. Sekiz ayrı üretim bandı optik algılayıcılar yardımıyla sürekli gözlenmekte, elde edilen üretim miktarı, üretim hızı, malzeme uzunluğu gibi veriler kullanıcıya sunulmaktadır. Ayrıca modül, kullanıcı tarafından programlanarak uyan durumlarının oluşturulması ve otomatik denetim için kullanılmaktadır. Bu amaçla modül, 8085 mikroişlemcisi kullanılarak tasarlanmıştır. Ayrıca merkezi bilgisayarda kullanıcı dizge arabirimini oluşturan bir paket program nesneye yönelik programlama tekniği ile yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a general purpose, microprocessor controlled intelligent machine tool production counter is designed to support the central monitoring and controlling of the process automatically in Wooden Furniture Industry. This design can also be utilized in any industry which uses conveyor belts moving at constant speed. The system consists of a central computer and a microprocessor controlled unit which operates under the supervision of the central computer. Eight different conveyor belts are continuously tracked by using optic (infrared) sensors and received information, such as produced material number, speed and length are provided to the user. In addition, the unit can be programmed by the user to detect the alarm conditions and to achieve automatic control. For this purpose, the unit is designed by using an 8-bit 8085 microprocessor. In addition, a software package supporting man-machine interface is developed using object oriented programming methods.