Scabiosa pseudograminifolia bitkisinden izole edilen saponin ve iridoidlerin makrofaj polarizasyonu üzerine immünomodülatör etkisinin araştırılması
Investigation of the immunomodulatory effect of saponin and iridoids isolated from Scabiosa pseudograminifolia plant on macrophage polarization
- Tez No: 1005986
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NALBANTSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Biotechnology, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Makrofaj polarizasyonu, tümör mikroçevresinin düzenlenmesi ve inflamatuar hastalıklarının kontrolü açısından son yıllarda immünolojik araştırmaların odağında yer almaktadır. Bu çalışmada, S. pseudograminifolia bitkisinden izole edilen triterpenoid saponin ve iridoid bileşiklerinin, THP-1 (insan monositik lösemi hücre hattı) üzerindeki immünomodülatör etkileri ve makrofajları M1 (pro-inflamatuar) veya M2 (anti-inflamatuar) fenotiplerine yönlendirme kapasiteleri araştırılmıştır. THP-1 hücreleri PMA (Phorbol 12-myristate 13-acetate) uyarımı ile M0 makrofajlarına farklılaştırılmış ve ardından izole bileşiklerin 3 ve 6 µg/mL konsantrasyonları ile muamele edilmiştir. Hücrelerin fenotipik değişimi; FITC anti-human CD11b, PE anti-human CD80 (M1 belirteci) ve FITC anti-human CD163 (M2 belirteci) antikorları kullanılarak akış sitometrisi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, bileşiklerin yapısal özelliklerine ve uygulanan doza bağlı olarak özgün polarizasyon profilleri sergilediğini göstermiştir. 3 µg/mL konsantrasyonunda saponin izolatlarının 7'si makrofajları M1 fenotipine, 5'i ise M2 fenotipine yönlendirirken; doz 6 µg/mL'ye çıkarıldığında 6 izolatın M1, 5 izolatın ise M2 indükleyici etkisini koruduğu belirlenmiştir. İridoid fraksiyonlarında ise; 3 µg/mL dozunda 4 izolat M1, 5 izolat M2 yanıtı oluşturmuş; yüksek dozda (6 µg/mL) ise 4 izolat M1 ve 3 izolat M2 yönünde polarizasyon sağlamıştır. Özellikle S-13 (Foetoside C) saponininin doza bağlı repolarizasyon yeteneği ve I-4 (Daphylloside) iridoidinin güçlü M2 indüksiyonu bu açıdan ayırt edici bir etki göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma S. pseudograminifolia kaynaklı izolatların makrofaj plastisitesini etkili bir şekilde modüle ettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen veriler, bu bileşiklerin hem immünostimülan (M1 indükleyici) hem de anti-inflamatuar (M2 indükleyici) potansiyelleri ile yeni nesil immünolojik tedavi stratejilerinde aday molekül olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Macrophage polarization has been at the center of immunological research in recent years regarding the regulation of the tumor microenvironment and control of inflammatory diseases. In this study, the immunomodulatory effects and capacity to induce M1 (pro-inflammatory) or M2 (anti-inflammatory) phenotypes of triterpenoid saponin and iridoid compounds isolated from S. pseudograminifolia were investigated on the THP-1 cell line (human monocytic leukemia cell line). THP-1 cells were differentiated into M0 macrophages via PMA (Phorbol 12-myristate 13-acetate) stimulation and subsequently treated with 3 and 6 µg/mL concentrations of the isolated compounds. Phenotypic alteration of the cells was analyzed by flow cytometry using FITC anti-human CD11b, PE anti- human CD80 (M1 marker), and FITC anti- human CD163 (M2 marker) antibodies. The findings demonstrated that the compounds exhibited unique polarization profiles depending on their structural properties and applied dose. At a concentration of 3 µg/mL, 7 of the saponin isolates directed macrophages to the M1 phenotype and 5 to the M2 phenotype; whereas when the dose was increased to 6 µg/mL, it was determined that 6 isolates maintained M1 and 5 isolates maintained M2 inducing effects. Regarding iridoid fractions; at 3 µg/mL dose, 4 isolates induced M1 and 5 isolates induced M2 response, while at the high dose (6 µg/mL), 4 isolates provided polarization towards M1 and 3 towards M2. In particular, the dose-dependent repolarization ability of S-13 saponin and the strong M2 induction of I-4 iridoid were found to be noteworthy. In conclusion, this study revealed that S. pseudograminifolia derived isolates effectively modulate macrophage plasticity. The obtained data suggest that these compounds, with both immunostimulant (M1-inducing) and anti-inflammatory (M2-inducing) potentials, could be candidate molecules in next-generation immunological treatment strategies.