Muhasebe meslek mensuplarının karbon muhasebesine ilişkin farkındalık düzeyleri, İstanbul ilinde bir araştırma
Awareness levels of accounting professionals regarding carbon accounting, a study in Istanbul province
- Tez No: 1005993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının karbon muhasebesine ilişkin bilgi düzeyleri, pratik deneyimleri, algıları ve görüşleri ile kişisel ilgi, motivasyon ve gelecek beklentilerini değerlendirmek; ayrıca bu değişkenlerin demografik ve mesleki özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, betimsel tarama deseni kapsamında nicel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş ve veriler yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda güvenirlik ve normallik testleri ile bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların karbon muhasebesine ilişkin bilgi düzeylerinin görece düşük olduğunu, buna karşın kişisel ilgi ve motivasyon düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Eğitim düzeyi ve mesleki statü yükseldikçe karbon muhasebesine yönelik bilgi, deneyim ve algı düzeylerinin anlamlı biçimde arttığı tespit edilmiştir. Özellikle yeminli mali müşavirler ile yüksek lisans ve doktora derecesine sahip katılımcıların bilgi ve deneyim düzeylerinin belirgin şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. CBAM kapsamındaki sektörlerde doğrudan görev yapan katılımcıların karbon muhasebesinin tüm boyutlarında daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi, değişkenler arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunduğunu, özellikle kişisel motivasyon ile gelecek beklentileri arasındaki ilişkinin güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Genel olarak çalışma, karbon muhasebesinde bireysel motivasyonu güçlendiren ve sektörel uygulamaları destekleyen çok boyutlu politikalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the knowledge, practical experience, perceptions, and views of accounting professionals regarding carbon accounting, as well as their personal interest, motivation, and future expectations. In addition, the study examines whether these variables differ according to demographic and professional characteristics. The research employed a quantitative methodology within a descriptive survey design, and data were collected through a structured questionnaire. Based on the responses obtained, reliability and normality tests, independent samples t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analyses were conducted. The findings indicate that participants possess relatively low levels of knowledge about carbon accounting, while their personal interest and motivation are comparatively high. It was observed that higher levels of education and professional status are associated with significantly greater knowledge, experience, and perception related to carbon accounting. Particularly high knowledge and experience were found among sworn-in certified public accountants and holders of master's or doctoral degrees. Participants who worked directly in the sectors covered by the CBAM scored significantly higher on all dimensions of carbon accounting. Correlation analysis found positive and significant relationships among all variables, particularly between personal motivation and future expectations. In general, the study found that multidimensional policies are needed to strengthen individual motivation as well as sectoral practices in carbon accounting.