The role of imagination in philosophy for children
Çocuklar için felsefede hayal gücünün rolü ve önemi
  1. Tez No: 1006013
  2. Yazar: RANEEN MOHAMMAD SAEED ABUTHAHER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA TEVFİK KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuklar İçin Felsefe (P4C) hareketi, geleneksel sınıfları felsefi sorgulama topluluklarına dönüştürmek ve diyaloğu ve sorgulamayı temel pedagojik araçlar olarak vurgulamak amacıyla kurulmuştur. Literatürde, hayal gücü ile sorgulama topluluğu arasındaki ilişki genellikle tek yönlü olarak kavramsallaştırılmıştır; burada hayal gücü öncelikle sorgulama topluluğunun amaçlarına hizmet eden bir araç olarak görülmektedir. Bu tez, sorgulama topluluğu ile hayal gücü arasındaki ilişkinin temelde karşılıklı olduğunu savunarak bu varsayımı sorgulamaktadır. Hayal gücü sadece felsefi sorgulamayı desteklemekle kalmaz; aksine, sorgulama topluluğu içindeki felsefi diyalog uygulamaları tarafından şekillendirilir ve bu uygulamaları aktif olarak şekillendirir. Bu tez, çocukların yaşadıkları deneyimleri anlamlandırmalarını, anlık gerçekliğin ötesindeki olasılıkları keşfetmelerini ve anlam oluşturmalarını sağlayan temel bir bilişsel ve duygusal beceri olarak hayal gücünün oynadığı kritik rolü vurgulamaktadır. Dahası, hayal gücü, ahlaki muhakemenin ve etik yargının temelini oluşturan empatinin gelişimi için de gereklidir. Hayal gücüne dayalı etkileşim yoluyla çocuklar farklı bakış açıları benimseyebilir, başkalarının duygularını ve bakış açılarını anlayabilir ve ahlaki durumlar üzerinde incelikli ve ilişkisel bir şekilde düşünebilirler. Dahası, bu çalışma, hayal gücünün yapılandırılmış bir araştırma topluluğu bağlamında kullanılmasının, en yapıcı ve üretken ifadesine yol açtığını savunmaktadır. Hayal gücü, diyalog, sorgulama ve ortak düşünme yoluyla kolektif olarak uygulandığında, akıl yürütme, karşılıklı saygı ve eleştirel öz-düzeltme normlarıyla yönlendirilir. Bu toplumsal uygulama, gerçeklikten kopma, kontrolsüz öznellik veya yanlış anlamaların pekiştirilmesi gibi yalnız hayal gücü etkinliğinin potansiyel dezavantajlarını önlemeye yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
The Philosophy for Children (P4C) movement was founded to transform traditional classrooms into philosophical inquiry communities, emphasizing dialogue and questioning as central pedagogical tools. In the literature, the relationship between imagination and the community of inquiry has often been conceptualized as a onedirectional one, in which imagination is viewed primarily as a tool that serves the goals of the community of inquiry. This thesis challenges this assumption by arguing that the relationship between community of inquiry and imagination is fundamentally reciprocal. Imagination does not merely support philosophical inquiry; rather, it is both shaped by and actively shapes the practices of philosophical dialogue within the community of inquiry. This thesis highlights the crucial role imagination plays as a core cognitive and affective skill that enables children to make sense of their lived experiences, explore possibilities beyond immediate reality, and construct meaning. Moreover, imagination is essential for the development of empathy, which constitutes the foundation of moral reasoning and ethical judgment. Through imaginative engagement, children are able to adopt different perspectives, understand the feelings and viewpoints of others, and reflect on moral situations in a nuanced and relational manner. Furthermore, it argues that engaging imagination within the structured context of the community of inquiry leads to its most constructive and productive expression. When imagination is practiced collectively through dialogue, questioning, and shared reflection, it is guided by norms of reasoning, mutual respect, and critical selfcorrection. This communal practice helps prevent the potential drawbacks of solitary imaginative activity, such as detachment from reality, unchecked subjectivity, or reinforcement of misconceptions.