Türk iş hukukunda ücretsiz izin: Pandemi ücretsiz izin örneği
Unpaid leave in Turkish labor law: Pandemic unpaid leave sample
- Tez No: 1006012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Covid-19 olarak bilinen koranavirüs, 2019 yılının son aylarında Çin'de tespit edilmiş ve tüm dünyaya hızla yayılmıştır. 2020 yılının Mart ayında Türkiye'de de ilk kez görülen koranavirüs, çok zaman geçmeden hayatın tüm alanlarını olumsuz etkilemiştir. Çalışma yaşamının salgından etkilenmesiyle bazı sektörlerdeki faaliyetler durma noktasına gelmiş, bazı sektörlerin faaliyetleri ise ciddi oranda azalmıştır. Bu salgının toplumdaki ve çalışma hayatındaki olumsuz etkisini azaltmak için hükümet tarafından birtakım önlemler alınmıştır. Bu önlemlerden bir tanesi işverene işçiyi pandemi ücretsiz izne çıkarma yetkisi ve hakkı verilmesidir. Pandemi ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara da İşsizlik Sigortası Fonu'ndan nakdi ücret desteği ödenmiştir. Pandemi ücretsiz izin uygulaması, daha önce işverenin böyle bir hakkı ve yetkisi olmaması ve bu uygulamanın iş sözleşmesine etkisi öğretide ve Yargı mensuplarınca tartışmaya neden olmuştur. Bu çalışmada dinlenme hakkı olarak izin hakları, salgın öncesi ücretsiz izin ve iş sözleşmesine etkisi ve en sonunda pandemi ücretsiz uygulaması ve iş sözleşmesine etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus is known as Covid-19 virus, was determined in China in the last month of 2019 and was spreaded to all around world quickly. The coronavirus was seen the first time in Turkey in 2020, March, affected negatively to all scope of the life before long. Some sectors came to stop serious, some of them stopped their actions completely with the working life affected by the pandemic. Some measures had been taken to reduce the negative impact of this pandemic on society and working life by the govenment. One of these masures was to give employers the right and authority to take out the own workers pandemic unpaid leave during the pandemic. Cash wage support was paid by unemployment Insurance Fund to workers which were taken out pandemic unpaid leave. The application of pandemic unpaid leave was caused to argue by doctrine and members of the judiciary about no before have right and autorty of taking out unpaid leave by employer and effects of pandemic unpaid leave to labour contract. Firstly the leave rights as a rest time, secondly the application of unpaid leave before the pandemic and these effects of labour contract and eventually the application of pandemic unpaid leave and the effects of labour contract are investigated in this dissertation.