Çocuk evlerindeki ergenlerde gevşeme tekniği ve EFT'nin tanrı imgesi, affetme eğilimi, öfke ve kaygı kontrolü üzerindeki rolü
The role of EFT and relaxation technique in the adolescent-child homes upon god image, forgiveness tendency, anger and anxiety control
  1. Tez No: 482068
  2. Yazar: MUHAMMET EVREN HOŞRİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, Duygusal Özgürleşme Tekniği EFT ve Aşamalı Kas Gevşeme Tekniği AKGT'nin çocuk evlerindeki ergenlerin Tanrı imgesi, affetme eğilimi ile öfke ve kaygı duygusu üzerindeki rolünü incelemektir. Bu çerçevede Çocuklar İçin Tanrı İmgesi Ölçeği (Kısa Form), Affetme Eğilimi Ölçeği, Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeğinden öntest ve son test şeklinde yararlanılarak, bir hafta arayla iki oturumluk EFT ya da AKGT'nin uygulandığı iki ayrı grup oluşturulmuştur. Katılımcılar devlet korumasında çocuk evlerinde kalan 14-18 yaş aralığındaki gönüllü kız ve erkek toplam doksan ergenden oluşmuş, gruplara ise tesadüfi atama yoluyla yerleştirilmiştir. EFT ve AKGT uygulamalarından önce ve sonra grupların Tanrı imgesi, affetme eğilimi, öfke ve kaygı durumlarındaki değişim olup olmadığını saptamak amacıyla nonparametrik ve parametrik analizler uygulanmıştır. Uygulama süreci sonunda AKGT'nin öfke kontrolünü anlamlı düzeyde arttırdığı saptanmıştır. Her iki gruptaki ergenlerin Öznel Rahatsızlık Düzeyi (Subjective Units of Disturbance-SUD) değerlendirmelerine göre hem EFT hem de AKGT'nin, ergenlerin öfke düzeyini düşürdüğü ve manevi korkularını daha işlevsel hale getirerek güven veren bir Tanrı imgesini deneyimledikleri gözlenmiştir. Ayrıca ergenlerin çocuk evlerinde kalma süreleri ile güven veren Tanrı imgesi arasında olumlu bir korelasyon saptanmıştır. Çocuk evlerinde kalan ergenlerin öfke ve kaygı düzeylerinin ortalama düzeyde olduğu; başkalarını cezalandırmak yerine çoğunlukla affetme eğiliminde oldukları; özellikle ana babasıyla görüşen ergenlerin görüşmeyenlere göre“öç alma”eğilimlerinin daha düşük, affetme eğilimlerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, tüm ergenlerin korku veren bir Tanrı imgesinden çok, güven veren bir Tanrı imgesine sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of EFT and PMR on the God image, tendency to forgive and anger and anxiety of the adolescents in the Child Homes. In this context, two separate groups were formed on which EFT or PMR was applied in two sessions by using“Scale for Children's Imaginations of God (Short Form)”,“Forgiveness Inclination Scale”,“Trait Anger and Anger Expression Scale”ve“Trait Anxiety Inventory”as pretest and posttest. Second implementation was carried out one week later. The participants were consist of ninety volunteered males and females at an age range between 14-18 who are under legal protection and reside in Child Homes and assigned to the groups randomly. Nonparametric and parametric analyses were used in order to determine whether a change occured in the groups' God image, forgiveness inclination and anger and anxiety levels before and after EFT and PMR. At the end of this implementation process it has been determined that PMR increases anger management significantly. According to the Subjective Units of Disturbance (SUD) evaluations of adolescents in both groups, it has been observed that both EFT and PMR decrease the anger levels of adolescents and they experience a perception of confidential and affectionate God and fear for hell. A positive correlation has been found out between the duration the adolescents reside in the Child Homes and confidential God image It has been observed that the adolescents in the Child Homes have average anger and anxiety levels, often tend to forgive instead of punishing others and especially the ones who are in contact with their parents are in lower tendency to revenge and in higher tendency to forgive compared to the ones who are not in contact with their parents. Furthermore, all the adolescents have been observed to have a confidential and affectionate God image rather than a scary one.