Incel olma ve kadına yönelik şiddet: Kırılgan erkekliğin aracı rolü
Incel traits and violance against women: The mediating role of precarious masculinity
  1. Tez No: 1006025
  2. Yazar: ÖZCAN SELÇİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN YANGIN KİREMİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, incel olma özellikleri ile kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlar arasındaki ilişkide kırılgan erkekliğin aracı rolünü incelemektir. Araştırma, hakim erkeklik değerleri ve toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tehdit algılarının, incel olma özellikleriyle birlikte şiddet tutumlarını nasıl etkileyebileceğine odaklanmaktadır. Bu bağlamda erkeklik, yalnızca bireysel bir kimlik değil, toplumsal olarak tanınan, korunması beklenen ve statü boyutu içeren bir konum olarak ele alınmıştır. Erkeklik statüsüne yönelik algılanan zedelenmelerin, olumsuz tutumlar ve şiddet eğilimleriyle ilişkili olabileceği varsayımından hareket edilmiştir. Araştırma nicel ve kesitsel desende yürütülmüş olup çalışma grubunu 155 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, incel olma özellikleri, erkeklik cinsiyet rolüne ilişkin stres ve kadına yönelik şiddet tutumlarını değerlendiren ölçme araçlarıyla toplanmıştır. Analiz sürecinde değişkenler arası ilişkiler incelenmiş, yordayıcı etkiler test edilmiş ve kırılgan erkekliğin aracı rolü istatistiksel modelleme yaklaşımıyla değerlendirilmiştir. Bulgular, incel olma özellikleri ile kırılgan erkeklik arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca hem incel olma özellikleri hem de kırılgan erkeklik, kadına yönelik şiddet tutumlarıyla ilişkili bulunmuştur. Model sonuçları, incel olma özelliklerinin şiddet tutumlarını doğrudan etkilediğini, bunun yanı sıra kırılgan erkeklik üzerinden dolaylı bir etki de oluşturduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, kırılgan erkekliğin söz konusu ilişkide kısmi aracı rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak bulgular, kadına yönelik eril şiddete ilişkin tutumların anlaşılmasında erkeklik normlarına yönelik tehdit algılarının önemli bir psikososyal mekanizma olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of precarious masculinity in the relationship between incel-related characteristics and attitudes toward violence against women. The study focuses on how perceived threats to masculinity norms and gender roles, together with incel-related characteristics, may influence attitudes toward violence. In this context, masculinity is conceptualized not merely as an individual identity but as a socially recognized and status-based position that is expected to be maintained. It is assumed that perceived threats or damage to masculine status may be associated with negative attitudes and tendencies toward violence. The research was conducted using a quantitative, cross-sectional design, and the sample consisted of 155 participants. Data were collected through instruments assessing incelrelated characteristics, gender role stress, and attitudes toward violence against women. The analysis process included examining relationships among variables, testing predictive effects, and evaluating the mediating role of precarious masculinity through statistical modeling. The findings indicated a significant relationship between incel-related characteristics and precarious masculinity. Additionally, both variables were found to be associated with attitudes toward violence against women. The model results showed that incel-related characteristics had a direct effect on attitudes toward violence and also produced an indirect effect through precarious masculinity. This suggests that precarious masculinity plays a partial mediating role in this relationship. In conclusion, the findings indicate that perceived threats to masculinity norms may represent an important psychosocial mechanism in understanding attitudes toward violence against women.