Türkçe Kürtçe çift dilli yetişkin kekeleyen bireylerde kekemelik özelliklerinin incelenmesi
An investigation of stuttering characteristics in Turkish–Kurdish bilingual adults who stutter
  1. Tez No: 1006026
  2. Yazar: DİYAR ZORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EYİLİKEDER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe–Kürtçe (Kurmançî) çift dilliliğe sahip yetişkin kekeleyen bireylerde kekemeliğin davranışsal ve öznel bileşenlerinin kullanılan dile ve konuşma görevine göre nasıl değiştiğini incelemektir. Araştırma, betimsel ve karşılaştırmalı, katılımcılar içi bir tasarımla yürütülmüş; Türkçe ve Kürtçe çift dilli 30 yetişkin çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan her iki dilde spontan konuşma ve resim anlatımı görevleri sırasında konuşma örnekleri elde edilmiştir. Spontan konuşma örnekleri Kekemelik Şiddetini Değerlendirme Aracı (SSI-4) ile analiz edilmiş; görevler sonrasında kekemeliğe eşlik eden duygusal, fiziksel ve bilişsel deneyimler ile kaçınma eğilimleri Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca çekirdek kekemelik davranış türleri, sözcük türlerine göre kekemelik dağılımı ve Kürtçe konuşma bağlamında ortaya çıkan diller arası geçiş örnekleri incelenmiştir. Bulgular, spontan konuşma görevinde Kürtçe konuşma sırasında kekemelik şiddeti ve sıklığının Türkçeye kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir. Resim anlatımı görevinde ise diller arasında belirgin bir farklılık saptanmamıştır. Sonuçlar, kekemeliğin dil bağlamına duyarlı bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine how the behavioral and subjective components of stuttering in Turkish–Kurdish (Kurmanji) bilingual adults who stutter vary according to the language used and the type of speaking task. The study employed a descriptive and comparative within-subjects design and included 30 Turkish–Kurdish bilingual adults. Speech samples were obtained from all participants during spontaneous speech and picture description tasks in both languages. Spontaneous speech samples were analyzed using the Stuttering Severity Instrument–Fourth Edition (SSI-4). Following each task, emotional, physical, and cognitive experiences related to stuttering, as well as avoidance tendencies, were assessed through self-report using a Visual Analogue Scale (VAS). In addition, core stuttering behaviors and instances of code-switching occurring in the Kurdish speaking context were examined. The results indicated that stuttering severity and frequency during spontaneous speech were higher in Kurdish than in Turkish. In contrast, no marked differences were observed between the two languages in the picture description task. Overall, the findings demonstrate that stuttering is a multidimensional phenomenon that is sensitive to both language and task context.