Brekspiprazol tablet formu safsızlıklarının RP-HPLC ile analizi
RP-HPLC analysis of impurities in brexpiprazole tablet formulation
- Tez No: 1006024
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜRGE AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan yeni kuşak antipsikotiklerden biri olan Brekspiprazolün terapötik etkinliği ve hasta güvenliği, etkin madde saflığıyla proses ve degradasyon kaynaklı safsızlıkların kontrolüne doğrudan bağlıdır. Literatürde Brekspiprazole ait ilgili bileşik analizlerine yönelik kapsamlı analitik yöntemlerin sınırlı olması bu alanda güvenilir bir yöntem geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Bu kapsamda, ICH Q2(R1) Analitik Prosedürlerin Validasyonu kılavuzunda tanımlanan parametreler doğrultusunda bir RP-HPLC yöntemi geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Kromatografik ayırma, sabit faz Kinetex Phenyl-Hexyl (250 × 4,6 mm, 5 µm) kolon kullanılarak gerçekleştirilmiş; hareketli faz A olarak pH'ı 2,5'e ayarlanmış 5 mM K₂HPO₄ tamponu, hareketli faz B olarak ise asetonitril seçilmiştir. Yöntemin kromatografik koşulları; 1,0 mL/dakika akış hızı, 40°C kolon sıcaklığı ve 225 nm dalga boyunda UV dedeksiyon olacak şekilde optimize edilmiştir. Brekspiprazol için teşhis etme sınırı 0,000006 mg/mL ve tayin sınırı 0,000018 mg/mL olarak belirlenirken N-Oksit safsızlığı için bu değerler sırasıyla 0,000012 mg/mL ve 0,000036 mg/mL'dir. Yöntemin lineerliği Brekspiprazol için 0,000018–0,00090 mg/mL arasında, N Oksit safsızlığı için 0,000036–0,0018 mg/mL arasında belirlenmiş ve R 2 ≥ 0,990 kabul kriteri her iki analit için de sağlanmıştır. Brekspiprazolün %1,47 RSD ile ortalama %102,89, N-Oksit safsızlığının ise %1,21 RSD ile ortalama %101,11 geri kazanımı sağlanmıştır. Kesinlik değerlendirmeleri farklı cihazlarda yapıldığında Brekspiprazol için %0,69, N-Oksit için %0,34 RSD elde edilmiştir. Yöntemin stabilite gösterge özelliği, Brekspiprazol tabletlerinin asidik, bazik, oksidatif, termal ve fotolitik zorlayıcı bozunma koşulları altındaki davranışlarının incelenmesiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen yöntemin kapsamlı bir safsızlık analizi için uygun olduğunu göstermiştir. Basit, güvenilir ve tekrarlanabilir yapısı sayesinde söz konusu yöntemin farmasötik endüstride kalite kontrol ve stabilite çalışmalarında etkin biçimde kullanılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Brexpiprazole, one of the new generation antipsychotics used in the treatment of psychiatric disorders, requires strict control of active pharmaceutical ingredient purity as well as process and degradation related impurities to ensure both therapeutic efficacy and patient safety. The limited availability of comprehensive analytical methods in the literature for the determination of related substances of brexpiprazole has necessitated the development of a reliable analytical approach in this field. In this context, a reversed phase high performance liquid chromatography (RP HPLC) method was developed and validated in accordance with the parameters defined in the ICH Q2(R1) guideline on Validation of Analytical Procedures. Chromatographic separation was achieved using a Kinetex Phenyl-Hexyl column (250 × 4,6 mm, 5 µm) as the stationary phase, with mobile phase A consisting of 5 mM K₂HPO₄ buffer adjusted to pH 2,5 and mobile phase B consisting of acetonitrile. The chromatographic conditions were optimized to include a flow rate of 1,0 mL/min, a column temperature of 40°C, and UV detection at 225 nm. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) were determined as 0,000006 mg/mL and 0,000018 mg/mL for brexpiprazole, and 0,000012 mg/mL and 0,000036 mg/mL for the N-Oxide impurity, respectively. Linearity was established over the concentration ranges of 0,000018–0,00090 mg/mL for brexpiprazole and 0,000036–0,0018 mg/mL for the N-oxide impurity, with the acceptance criterion of R² ≥ 0,990 being fulfilled for both analytes. The average recovery was found to be 102,89% with a %RSD of 1,47 for brexpiprazole, and 101,11% with a %RSD of 1,21 for the N-Oxide impurity. Intermediate precision studies performed using different instruments yielded %RSD values of 0,69 for brexpiprazole and 0,34 for the N-Oxide impurity. The stability indicating capability of the method was evaluated by investigating the behavior of brexpiprazole tablets under acidic, basic, oxidative, thermal, and photolytic forced degradation conditions. The results demonstrated that the developed method is suitable for comprehensive impurity profiling. Owing to its simplicity, reliability, and reproducibility, the proposed method is considered to be highly applicable for quality control and stability studies in the pharmaceutical industry.