Bilgisayarlı tomografi de doz azaltma çalışmalarının hastaların aldığı doz ve sağlık kurumlarına sağladığı etkilerin araştırılması
Investigation of the effects of dose reduction studies in computed tomography on patient dose and health institutions
- Tez No: 1006047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ATASEVEN BULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, toraks Bilgisayarlı Tomografi (CT) incelemelerinde uygulanan doz azaltma ve optimizasyon çalışmalarının hastaların aldığı radyasyon dozunun ve sağlık kurumlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışmada hastaların toraks bilgisayarlı tomografi tetkiklerindeki doz verileri retrospektif olarak elde edilmiştir. Çalışma kapsamında çalışan personel doz verileri, kurumun cihaz elektirik tüketim verileri ve biyomedikal bakım verileri ortaya konmuştur. Bu çalışmanın, ülkemizde yürütülmekte olan radyasyon doz takip sistemlerinin geliştirilmesine ve sağlık yöneticileri açısından bu protokollerin yönetimsel faydalarının vurgulanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the impact of dose reduction and optimization practices applied in thoracic computed tomography (CT) examinations on patients' radiation exposure, as well as their effects on healthcare institutions. For this purpose, radiation dose data from adult patients who underwent thoracic CT examinations were obtained retrospectively. Within the scope of the study, occupational dose records of staff, institutional electricity consumption data of the CT device, and biomedical maintenance records were also reviewed and presented. The findings of this study are expected to contribute to the development of radiation dose monitoring systems currently implemented in Türkiye and to highlight the managerial benefits of dose optimization protocols for healthcare administrators.