Sağlık teknikerlerinin rol belirsizliği ve rol çatışmasının, mesleki benlik saygısına etkisi: Bir kamu hastanesi örneği
The impact of role ambiguity and role conflict onoccupational self-esteem among healthtechnicians: The case of a public hospital
- Tez No: 1006046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT İNCEDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetleri insan sağlığını esas alan bir hizmet koludur. Sağlık sektörünün girdileri bire bir insanlar olması ve bu insanların sağlığına kavuşturulması esas amaç olduğundan dolayı sağlık çalışanları diğer hizmet kollarında çalışan personelden ayrı tutulmalıdır. Gerek mesleki riskler gerekse mesleki benlik saygısının ön planda tutulduğu bu örgüt yapısında çalışanların rol belirsizliği ve rol çatışması yaşamasının önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Çalışanların performansının örgütün verimini birebir etkilediği göz önüne alındığında gelişen dünya düzeni ve rekabet ortamında çalışanların performansı önemli bir yer tutar. Bu çalışma ile sağlık teknikerlerinin rol belirsizliği ve rol çatışmasının, mesleki benlik saygısına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 203 sağlık teknikeri oluşturmaktadır. Kesitsel türde tasarlanan bu çalışmada, 20 Ocak 2025 – 15 Haziran 2025 tarihleri arasında evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş ancak veri toplama sürecinde yıllık izin, rapor, nöbet izinleri ve gönüllülük esası gibi nedenlerle 183 sağlık teknikerine ulaşılmış ve katılımcıların anket sorularına vermiş oldukları cevaplar analiz edilmiştir. Katılımcılara dört sorudan oluşan demografik bilgi formu, altı sorudan oluşan rol belirsizliği ölçeği, sekiz sorudan oluşan rol çatışması ölçeği ve 30 sorudan oluşan mesleki benlik saygısı ölçeği soruları uygulanmıştır. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri uygulanmıştır. Aynı zamanda yedi adet çalışmaya yol gösterecek hipotez kurulmuştur. Hipotezlerin doğruluğunun test edilebilmesi için korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, tek yönlü anova uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare is a service sector fundamentally centered on human well-being. Since the primary inputs of the healthcare sector are directly people and the main goal is to restore their health, healthcare workers should be considered separately from personnel in other service sectors. In this organizational structure, where both occupational risks and professional self-esteem are of utmost importance, necessary measures must be taken to prevent role ambiguity and role conflict among employees. Considering that employee performance directly affects organizational efficiency, the performance of employees holds a significant place in the evolving global order and competitive environment. This study examines the effects of role ambiguity and role conflict on the professional self-esteem of healthcare technicians. The research was conducted with 183 healthcare technicians employed at the Istanbul Metin Sabancı Baltalimanı Bone Diseases Training and Research Hospital. Participants were administered a demographic information form consisting of four questions, a 6-item Role Ambiguity Scale, an 8-item Role Conflict Scale, and a 30-item Professional Self-Esteem Scale. Validity and reliability analyses of the scales were conducted. Additionally, seven hypotheses were established to guide the research. In order to test the accuracy of these hypotheses, correlation analysis, multiple regression analysis, and one-way ANOVA were employed.