Türki̇ye's perceptions of threats and policies against theseparatist terrorist organization PKK-PYD/YPG in the Syriancrisis
Türkiye'nin Suriye krizinde ayrılıkçı terör örgütü PKK-PYD/YPG'ye yönelik tehditler ve politikalara ilişkin algıları
- Tez No: 1006102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Ana Bilim Dalı
Özet
Geçmişten bugüne yaşanan çatışmalar ve sarsıcı olaylarla kaosa sürüklenen Ortadoğu'daki sorunlara dış destek ve himaye altındaki Kürt etnik ayrılıkçılığının eklemlenmesi bu coğrafyadaki kronik istikrarsızlığı daha da derinleştirmiştir. çözülmesi gereken önemli Bir sorun alanı olarak bölgeye yerleşen Kürt etnik ayrılıkçılığının gerçekçi ve doğru bir yöntemle çözüme kavuşturulması, Ortadoğu coğrafyasına huzur ve barışın yerleşerek sürmesi için vazgeçilmez bir koşuldur. Bu açıdan Kürt etnik ayrılıkçılığı sorunu, coğrafyalarında Kürtleri barındıran birbirlerine komşu dört ülkenin güvenlikleri, siyasi gelecekleri bakımından da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, 2011 yılında başlayan Suriye krizinin yarattığı otorite boşluğunda, bölgesel terör ağı yapılanması PKK/KCK'nın Suriye kanadı PYD/YPG yapılanmasının yükselişini ve bu durumun Türkiye'nin ulusal güvenliği üzerindeki çok boyutlu etkilerini incelemektedir. Tez, güvenlik kavramının teorik temellerinden hareketle, teorik çerçevesini Kopenhag Okulu'nun Güvenlikleştirme Teorisi ve Ders Çıkarma Modeli üzerine inşa etmektedir. PYD/YPG'nin bölgesel güç boşluklarından yararlanarak elde ettiği siyasal, askeri ve sosyodemografik kazanımlar ile kuzey Suriye'de özerk yönetim adı altında demografik yapıyı değiştirme ve Akdeniz'e uzanan bir terör koridoru oluşturma girişimleri, Türkiye tarafından hayati bir beka tehdidi olarak algılanmıştır. Örgütün ABD ve Rusya gibi küresel aktörler tarafından himaye edilmesi, Ankara'nın güvenlik stratejilerinde yumuşak güç unsurlarından proaktif askeri müdahalelere geçişi zorunlu kılan stratejik bir değişime yol açmıştır. Çalışma, Türkiye'nin düzenlediği askeri harekatlar kapsamındaki reaksiyonları ayrıntılı bir şekilde değerlendirerek, bu operasyonların Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlama ve bölgesel istikrara katkı sunma yönündeki katkılarını tartışmaktadır. Sonuç olarak tez, Türkiye'nin Suriye kaynaklı tehditlere yönelik güvenlik yaklaşımının uluslararası politik konjonktür bağlamında nasıl şekillendiğine dair bütüncül bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The incorporation of Kurdish ethnic separatism, under foreign support and patronage, into the problems in the Middle East, which has been plunged into chaos by conflicts and traumatic events from the past to the present, has further deepened the chronic instability in this region. Resolving Kurdish ethnic separatism, which has become a significant problem in the region, through a realistic and correct approach is essential for the establishment and continuation of peace and tranquility in the Middle East. In this respect, the issue of Kurdish ethnic separatism is also of great importance for the security and political futures of four neighboring countries that host Kurds. This study examines the rise of the PYD/YPG organization, the Syrian branch of the regional terrorist network PKK/KCK, in the power vacuum created by the Syrian crisis that began in 2011, and the multidimensional effects of this situation on Türkiye's national security. The thesis builds its theoretical framework on the theoretical foundations of the concept of security, specifically on the Copenhagen School's Securitization Theory and Learning Model. PYD/YPG's political, military, and sociodemographic gains, achieved by exploiting regional power vacuums, along with its attempts to alter the demographic structure under the guise of“autonomous administration”in northern Syria and create a terrorist corridor extending to the Mediterranean, have been perceived by Türkiye as a vital existential threat. The organization's protection by global actors such as the US and Russia has led to a strategic shift that has forced Ankara to move from soft power elements to proactive military interventions in its security strategies. The study comprehensively evaluates the military reactions within the scope of the Euphrates Shield, Olive Branch, Peace Spring, and Spring Shield operations, discussing their contributions to Türkiye's long-term policy framework of ensuring border security and contributing to regional stability. Ultimately, the thesis offers a comprehensive assessment of how Türkiye's security approach to Syria-related threats has been shaped within the context of the international political conjuncture.